Maszyna paczkowa na recepcji? Do gry wchodzi kolektomat

Kolektomaty, powstające we współpracy z Mikomax Smart Office, to pomysł startupu – Collectomate, na sprawne dostarczanie i przechowywanie przesyłek w biurowcach i budynkach mieszkalnych. Maszyny paczkowe mają usprawnić system dostarczania przesyłek i ułatwić działania nie tylko recepcji, ale także kurierów czy osób prywatnych. Do odbioru paczki posłuży dedykowana aplikacja, pełniąca rolę asystenta przy odbiorze i dostarczaniu przesyłek.

Startup daje firmom i zarządcom nieruchomości możliwość postawienia w recepcji kolektomatu, wieloskrytkowej maszyny umożliwiającej wszystkim kurierom czy nawet prywatnym osobom, pozostawienie przesyłki odbiorcy bez potrzeby osobistego spotkania, wykorzystując do powiadomień dedykowaną aplikację. Obecnie z rozwiązania korzystają m.in. nowoczesne biura Skanska: Spark w Warszawie i Campus 6 w Bukareszcie.

– 65 proc. – tyle wg szacunków fińskich ekspertów można zaoszczędzić w przypadku kosztów dostawy, gdy nie jest ona związana z obecnością nabywcy w miejscu dostarczenia przesyłki. Dzięki kolektomatom można uzyskać ten efekt i w ostatecznym rozrachunku mamy do czynienia z 3xwin – korzystają na tym kurierzy, użytkownicy biur i rezydencji wraz z pracodawcami oraz zarządcy budynków – mówi Marcin Ciącio, CO-Founder & CSO Collectomate.

Liczba przesyłek w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat o 62 proc. Tylko w 2017 roku dostarczono ich aż 395 mln. Cały rynek KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe) wzrósł od 2012 roku o ponad 50 proc. Tak szybkie tempo wzrostu odbiło się na pracy kurierów mających obecnie zaledwie kilka minut na dostarczenie przesyłki, lecz w tym czasie zdążą… co najwyżej znaleźć miejsce parkingowe pod biurowcem w Warszawie.

Łączna liczba kurierów w Polsce 2017 roku wynosiła ponad 20 tys. To wciąż za mało, bo dostarczanych paczek dziennie jest ponad milion. Znalezienie odpowiedniej firmy, pracownika czy piętra – to wszystko utrudnia pracę, a ciągłe telefony zniecierpliwionych klientów tylko wydłużają okres dostarczenia paczki. Doręczenie przesyłki w ciągu kilku minut staje się niemożliwe i powoduje wiele problemów logistycznych.

Collectomate szybko zdobył grono inwestorów chcących wspierać startup rozwiązujący problem ostatniej mili. Startup poza zaangażowaniem aniołów biznesu, pozyskał 1,4 mln zł inwestycji od funduszy Kogito Ventures i Younick Mint.

Środki inwestycyjne przeznaczone zostaną na rozwój platformy oraz rozszerzenie współpracy z deweloperami i operatorami logistycznymi. Dzięki inwestycji dalej rozwijane będą same kolektomaty, powstające we współpracy z Mikomax Smart Office, producentem mebli biurowych z 27 letnim doświadczeniem.

Collectomate to startup z Łodzi założony przez Marcina Ciącio i Rafała Dylewskiego, od początku wspierany także przez Jarosława Bieniuka i Tomasza Tomczaka. Founderów połączył klub sportowy i postanowili zaangażować się w tworzenie wspólnego biznesu, do którego dołączył także Lech Kaniuk (założyciel PizzaPortal i inwestor w takich firmach jak np. iTaxi). Za cel postawili sobie wsparcie ostatniej drogi w e-commerce polegającej na dostarczeniu paczki, czyli tzw. problem ostatniej mili. Spółka rozwija unikalną Platformę Technologiczną, wspierającą proces przechowywania, monitorowania i dystrybucji przesyłek w specjalnych urządzeniach – kolektomatach.

Źr: DlaHandlu.pl>>>

 

DlaHandlu.pl - pełny obraz handlu: rynek, konsument, trendy

Znajdź nas:

Najwięcej wniosków
Budżet państwa not
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn