Masowe szczepienia są mało prawdopodobne

Premier Micheál Martin podzielił się swoją opinia na temat masowych szczepień, a te, miały być szybkim panaceum na trudną wirusowo sytuację w kraju.

Tak się jednak nie stanie i obecne zweryfikowane zostały wcześniejsze zapowiedzi, iż masowe szczepienia, mogłyby rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Wg premiera Martina, wprowadzenie do użycia szczepionki, zacznie przywracać kraj do normalnego życia, ale to „powrót niepewny” i raczej długotrwały. Premier zaznaczył, że nawet rozpoczęcie szczepień, nie da całkowitej ochrony i należy być czujnym w kontaktach z innymi osobami, przed rozpoczęciem masowej akcji szczepień społeczeństwa.

Taoiseach Micheál Martin podkreślił też, że masowe szczepienia, rozpoczyna się dopiero w okolicach połowy roku, więc będzie to po maju lub nawet czerwcu. Powód jest prosty i dopiero wtedy, w Irlandii, ma być dostępna odpowiednia ilość szczepionki, by rozpocząć szczepienia dużych grup. Szef gabinetu wyraził jednocześnie nadzieję, że powrót do normalności, rozpocznie się latem przyszłego roku, ale nadal nie można mieć pewności, że stanie się to wtedy, i czy uda się opanować sytuację.

Premier Micheál Martin:

– Myślę, że w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku nastąpi poprawa, ale z pewnością nie będziemy mieli normalności w pierwszych sześciu miesiącach, tak jak przewidywaliśmy.

Z informacji, jakie płyną z Unii Europejskiej, wiemy, że znaczne przyspieszenie produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi, nastąpić ma dopiero w okolicach marca, więc dopiero w maju lub czerwcu, albo po tych miesiącach, na rynku pojawi się odpowiednio duża ilość wakcyny.

W tym kontekście premier Martin stwierdził:

–  Myślę więc, że począwszy od lata, będziemy świadkami powrotu pewnego stopnia normalności, ale nie mogę tego jednoznacznie określić. Ponieważ nawet w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii widzimy wpływ zmutowanej odmiany wirusa i dramatyczny wpływ, jaki wywarł on na życie w Wielkiej Brytanii, a także tutaj.

Wg lidera Fianna Fáil w pierwszych miesiącach 2021 roku, szczepionki przeciwko koronawirusowi, będzie stosunkowo mało, a ilości wystarczą do zaszczepienia grup największego ryzyka, więc najbardziej narażonych na powikłania powodowane wirusem osoby starsze i personel medyczny, który musi być dostępny w największej możliwej ilości.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian