Masowe szczepienia rozpoczną się w marcu?

Szef rządu Micheál Martin jest zdania, że szczepienie mieszkańców Irlandii, będzie procesem raczej długotrwałym, a i nie rozpocznie się zbyt szybko.

Wg premiera, większa ilość szczepionek, która pojawi się w kraju, dostępna będzie dopiero w marcu, kwietniu lub w maju, więc dopiero wtedy, będzie można rozpocząć szczepienia innych grup, niż pracownicy służby zdrowia i seniorzy. Micheál Martin oczekuje, że organa regulacyjne, zatwierdzą wkrótce szczepionkę firmy Pfizer/BioNTech i możliwa będzie jej dystrybucja w kraju. Następnie należy oczekiwać zatwierdzenia do użycia szczepionki firmy Moderna, co przyspieszy i zwiększy dostawy.

Szef rządu dodał, że niezależnie od rozpoczęcia szczepień, nie można ulegać wrażeniu, iż nie będzie trzeba się już chronić, bo tak, nie będzie. Ograniczenia nadal będą obowiązywać, ale obecnie trudno powiedzieć, jakiego będą poziomu, skwitował Martin.

Micheál Martin:

– Pojawienie się szczepionki daje nam poczucie, że możemy przez to przejść. Z pewnością będzie to postrzegane, jako dodatkowe narzędzie, ale nadal będziemy musieli kontynuować ograniczenia w zakresie naszych osobistych zachowań. Wprowadzenie szczepionki zajmie trochę czasu, dlatego nasze zachowanie jest krytyczne w utrzymaniu wirusa pod kontrolą.

Taoiseach uważa, że kolejne dni pokażą, w jakim stanie zakażeń będziemy w święta, a zaznaczył:

– Myślę, że wszyscy musimy obserwować nasze zachowanie przez następne siedem dni. Wszyscy chcemy spotkać się z naszymi ukochanymi osobami w czasie Świąt Bożego Narodzenia… dla tych, którzy chcą spotkać się z dziadkami i rodzicami, to, jak będziesz się zachowywać w ciągu najbliższych siedmiu do dziesięciu dni, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowego spotkania. Musimy ograniczyć nasze kontakty społeczne i zachowywać się tak, jakbyśmy mieli wirusa. W zatłoczonych sytuacjach ludzie muszą nosić maski… zachować dystans społeczny… i ograniczać kontakty. Oczywiście przed Bożym Narodzeniem będzie znacznie więcej ruchu, na tym polega niebezpieczeństwo i odtąd będziemy bardzo uważnie obserwować liczby.

Martin przyznał, iż wie, że ludzie mają już dosyć wirusa i ograniczeń, a dodał, że rząd, będzie się starał, aby poziom trzeci, nie został już podniesiony, chociaż w żadnym stopniu nie zależy to od samego rządu.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Zmniejszyła się il
PSEUDOKIBICE RÓŻNY
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian