Maski z twarzy zdjąć

Na najbliższym posiedzeniu Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET), może być podjęta decyzja, o zniesieniu nakazu noszenia na twarzach masek w zamkniętych miejscach publicznych i środkach transportu.

Przekonany jest o tym rząd, który wyraził nadzieję, że takie zalecenie zostanie wydane, jak i to, które mówi, że i uczniowie, nie będą mieli obowiązku zakrywania twarzy w klasach, a chodzi tu o wszystkie poziomy nauczania. Pozostaną w mocy wytyczne, które przekonywać mają do zasłaniania twarzy, ale będzie to działać w formie informacyjnej, do dowolnego stosowania. Nie zmienią się jednak przepisy dla osób podróżujących samolotami na trasach międzynarodowych, bo tam, maski nadal będą obowiązkowe, a przepisy opierają się na unijnych dyrektywach.

Decyzja NPHET może zapaść już jutro, bo właśnie na czwartek zapowiedziano spotkanie Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, któremu przewodniczy dr Tony Holohan.

Jak przyznają przedstawiciele Departamentu Edukacji, z niecierpliwością czekają na to zalecenie, gdyż zdają sobie sprawę, jaką uciążliwością są maski dla uczniów, przede wszystkim młodszych. Resort spodziewa się też, że w szkołach znikną „kapsuły”, więc oddzielanie uczniów podczas przerw na lunche i przerw w zajęciach lekcyjnych, ale mówi się też, że NPHET, może utrzymać w przypadku szkół niektóre ze swoich porad.

Niektórzy posłowie opozycji, wyrazili obawy, czy zezwolenie uczniom na zdjęcie masek w szkołach, jest posunięciem właściwym, a opierali się na informacjach, że poziom zakażeń wśród dzieci, jest stosunkowo wysoki.

Premier Martin jest natomiast zdania, że maski powinny pozostać na naszych twarzach jeszcze przez jakiś czas, ale dostosuje rządowe przepisy do zaleceń NPHET, o ile takie się pojawią.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
2 € za litr benzyn
Kolejki do szpitali,
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська