Maski w szkołach podstawowych będą obowiązkowe?

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) zwrócił się do Health Information and Quality Authority (HIQA), o zbadanie możliwości obowiązkowego noszenia masek przez uczniów poniżej 13 roku życia.

W związku z tym, o ile eksperci wydadzą swoją pozytywną opinię w tej sprawie, maski w szkołach podstawowych staną się obowiązkowe, ale nie tylko w tym przypadku, bo wszędzie tam, gdzie należy zakładać je obecnie. Organ ma sprawdzić, jaki może być minimalny wiek, w którym maski powinny być obowiązkowe, a chodzi tutaj zarówno o szkoły, jak i wszelkie miejsca publiczne.

Pytanie skierowane do HIQA, wystosowane zostało przez NPHET, który może zalecić rządowi, aby wszystkie osoby powyżej oznaczonego wieku, miały obowiązek zasłaniania ust i nosa. Tym samym dotyczyć może to uczniów szkół podstawowych, a rzecznik HIQA powiedział, że sprawa zostanie rozpatrzona, ale przypomniał, że obecna porada jasno stwierdza, iż wiek, nie powinien być obniżony.

W tej sprawie wypowiedział się również rzecznik Departamentu Edukacji, który przyznał, że Ministerstwo kieruje się w zakresie zdrowia publicznego uczniów poradami NPHET, ale do tej pory, nie otrzymało zaleceń do zmian w zakresie ochrony osobistej uczniów.  

Innego zdania w tej sprawie jest dr Tony Holohan, który jest przekonany, że znoszenie kolejnych ograniczeń, przyczyni się do większego „mieszania” osób, w tym uczniów, więc wzrośnie zagrożenie transmisjami koronawirusa, a przeciwdziałać można temu, nakazując noszenie masek, także uczniom młodszym. Co ciekawe, dr Holohan powiedział, iż ostrożność powinna być również zachowana poza szkołami, co może być sugestią, że dzieci i młodzież szkolna, maski powinna zakładać podczas kontaktów z rówieśnikami, także po zajęciach lekcyjnych i we wszystkich miejscach publicznych.

*

Do tej pory, żadna z instytucji zajmująca się zdrowiem publicznym, nie zgłaszała, aby szkoły w Irlandii, były głównym źródłem przenoszenia chorób, w tym koronawirusa, więc wiele osób zastanawia się, skąd wziął się pomysł obniżenia wieku, w którym maski na twarzach będą obowiązkowe? NPHET lansuje jednak tezę, iż szkoły należy uczynić miejscami bardzo bezpiecznymi, czyli dodatkowo oprócz mycia i dezynfekcji rąk, uczniowie młodsi, powinni nosić też maski.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish schools ready
Prawie wszystkie ogr
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська