Maski na twarzy mogą być obowiązkowe wszędzie

Ostatnie nawroty wirusa i większa ilość zachorowań na świecie, każą ponownie wprowadzać blokady na obszarach niektórych miast, ale to może być przyczynkiem do decyzji, iż osłony twarzy mogą wejść do użytku na stałe, niezależnie od rejonu świata.

Część lekarzy apeluje do Światowej Organizacji Zdrowia, a w tym gronie są także medycy i naukowcy z Irlandii, by Organizacja przygotowała jasne wytyczne, w jaki sposób chronić się przed wirusem SARS-CoV-2, bez wprowadzania pełnej izolacji.

List podpisało 239 naukowców z 32 państw, w tym także z Irlandii, a mówi się w tym, iż potrzeba regulacji, bo na tej podstawie, rządy poszczególnych krajów, będą mogły wprowadzać rygory i nakazy ochrony osobistej.

Wielu przedstawicieli świata nauki uważa, że maseczki na twarzach powinny być obowiązkowe w środkach transportu publicznego, w zamkniętej przestrzeni publicznej, więc w sklepach, zakładach pracy i biurach, ale równocześnie dodaje się, że i szkoły oraz uczelnie, również powinny doczekać się takich przepisów.

Co ważne, przynajmniej dla nas, wszyscy sygnatariusze listu, którzy reprezentują Irlandię, uważają, że osłony twarzy powinny być obowiązkowe, co rekomendują, jako jeden z bardziej skutecznych sposobów walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Naukowcy z Zielonej Wyspy dodają, iż wirus rozprzestrzenia się znacznie lepiej w słabo wentylowanych pomieszczeniach, więc sugerują, by biura i inne pomieszczenia, w tym wydaje się, że i klasy w szkołach, były często przewietrzane, także w okresie zimowym.

Wniosek: Jak nie zachorujemy na koronawirusa, to na zapalenie płuc, z całą pewnością, ale to już całkiem inna historia.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij