Maski do przeglądu

Naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan zapowiedział, że noszenie masek, wkrótce zostanie poddane przeglądowi.

W okresie letnim, noszenie masek tam, gdzie są one wymagane, więc w pomieszczeniach zamkniętych i w miejscach publicznych, może stać się bardzo uciążliwe, a to prowadzi do decyzji, by zastanowić się, czy nadal należy je nosić. Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dodał, iż duża ilość osób zaszczepionych, także staje się powoli powodem, by trochę zmienić zalecenia dotyczące osłon twarzy, więc jest całkiem prawdopodobne, że maski zaczną znikać.

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego zastanowi się również, czy maski potrzebne są wszystkim mieszkańcom kraju, bo osoby w pełni zaszczepione, także mogą doczekać się zluzowania zasady maskowania, więc w pomieszczeniach zamkniętych, ale o dużej kubaturze, mogą uzyskać prawo do zdjęcia maski.

Może być też tak, że wraz z postępem programu szczepień, w kraju zaczną być znoszone ograniczenia związane z noszeniem masek w miejscach publicznych, następnie w pomieszczeniach zamkniętych o dużej przestrzeni wewnętrznej, czyli np. w kościołach, by przejść do etapu rezygnacji z masek w supermarketach i na końcu w innych sklepach i punktach sprzedaży detalicznej. Na samym końcu, maski zniknąć mogą ze środków transportu publicznego, ale nie stanie się to jednak przed wakacjami.

Dr Tony Holohan stwierdził, że o ile zmiany będą następować, to nie należy się ich spodziewać przed końcem czerwca, a dopiero w połowie lub po połowie lipca, kiedy pojawią się covidowe paszporty szczepień.

Ta część wypowiedzi może natomiast sugerować, że od 19 lipca, kiedy w Irlandii w pełni zacznie działać paszport szczepień, osoby zaszczepione, nie będą musiały nosić masek nigdzie.

Naczelny lekarz kraju dodał jednocześnie, że wszystko uzależnione będzie od ilości zakażeń w kraju i programu szczepień.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Zapaść zdrowia pub
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian