Maska na twarz albo pójdziesz do domu

Uczniowie, którzy sprzeciwiać się będą zakrywaniu twarzy, zostaną odesłani do domu, powiedziała minister edukacji Norma Foley.

Wg minister Foley, wyłączeni spod tego będą jedynie uczniowie, którzy ze względów medycznych, nie powinni lub nie mogą nosić masek, lub innych osłon. Szefowa resortu edukacji stwierdziła, że uczniowie szkół średnich oraz wyższych, mają już świadomość zagrożenia, więc odmowa noszenia maski równać się będzie z naruszaniem przepisów o bezpieczeństwie zdrowotnym.

Norma Foley:        

– Każda szkoła działa według własnych zasad, ale szkoły mają świadomość, że noszenie masek jest obowiązkowe. Uczniowie starsi, którzy nie będą przestrzegać tej zasady, zostaną odesłani do domu, chyba że dziecko ma jakąś konkretną dolegliwość lub konkretny problem z medycznego punktu widzenia, co oznaczałoby, że nie jest w stanie założyć maski. Oczekuje się, że każdy będzie nosił maskę, chyba że ma zwolnienie lekarskie. Mam świadomość, że nie jest to najłatwiejsza sytuacja, ale muszę państwu powiedzieć, że żyjemy w bezprecedensowych czasach. Żyjemy z Covidem, mieszkamy obok Covidu i musimy skorzystać z dostępnych nam porad dotyczących zdrowia publicznego, a opinia publiczna mówi nam, że najlepszą praktyką jest, aby uczniowie i nauczyciele nosili maski na twarz.

Minister powiedziała również, że zgodnie z przekonaniem ekspertów, wie, iż szkoły są miejscami stosunkowo bezpiecznymi pod względem zakażeń koronawirusem, ale zalecenia Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego mówią, że ochronę stosować powinni wszyscy. Norma Foley podziękowała jednocześnie wszystkim dyrektorom szkół i nauczycielom, za współpracę i wkład, jaki przed rozpoczęciem roku włożyli w przygotowanie siebie oraz szkół do otwarcia.

Ministerstwo Edukacji przekazało szkołom dodatkowe fundusze w kwocie 360 mln €, z czego wydano już ponad 160 mln €, a pieniądze wydane zostały na dostosowanie do nowych wymogów bezpieczeństwa zdrowotnego, środki dezynfekcyjne, a także na dodatkowy personel utrzymania czystości.

Minister Foley przypomniała, że dzieci ze szkół podstawowych, wyłączone są spod tego rozporządzenia, więc nie muszą w szkole nosić masek, a i nie będą odsyłane do domów z tego powodu.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Chocholi taniec, czy
Izolacyjna szopka