Maseczki obowiązkowe – Wydanie 4 – Poprawione

Nie kończy się serial z maseczkowym bałaganem, co nawiasem mówiąc, pokazuje stan, w jakim znajduje się obecna władza, a ta nie może się jeszcze zdecydować, jakie dokładnie środki bezpieczeństwa powinny obowiązywać, a jakie nie, w popandemicznej rzeczywistości.

Problematyczną kwestią są maseczki osłaniające twarz, a te od dawna wzbudzają dużo kontrowersji, a i wywołują spory na łonie rządu. Raz mówi się, że maseczki powinny być obowiązkowe, raz, że zalecane, ale konkretów, jak nie było, tak nie ma ich dalej. Całkiem niedawno minister zdrowia Simon Harris chciał ukazać swoją stanowczą twarz, i powiedział, że nie wprowadzi się obowiązku noszenia maseczek.

Stanowczość ministra nie trwała długo, bo tylko do chwili opublikowania badań, a w tych ujawniono, że ¾ społeczeństwa, nie nosi osłon twarzy w przestrzeni publicznej, więc bardzo prawdopodobny stał się powrót dużej ilości zakażeń, czyli druga fala koronawirusa. Z badań wynika również, że przez cały okres pandemii, maseczki na twarz nie założyło nigdy 66% z całej irlandzkiej populacji, a tych używa do tej pory okresowo ok. 1,7 mln osób.  

Dane stały się przyczynkiem do rozważań rządu i premier Leo Varadkar powiedział, że nie można już teraz wykluczyć, iż rząd nie podejmie decyzji, o obowiązkowym osłanianiu twarzy. Takie zarządzenia miałoby daleko idące konsekwencje, bo maseczki miałyby być noszone w środkach transportu, sklepach, przestrzeni publicznej i w zakładach pracy, co oznacza, że strefami wolnymi od maskowania, pozostaną wyłącznie nasze domy.

Aktualnie rząd rozpoczął kampanię skierowaną do społeczeństwa, by to zaczęło używać osłon twarzy, ale nie wydaje się, aby przyniosła ona pożądany skutek, więc „groźba” premiera o możliwym wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek, ma nas dodatkowo przychylnie do nich ustosunkować.

Premier Leo Varadkar:

–  Maseczka postrzegana jest, jako dodatkowy środek higieny, który może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się infekcji, a ten zalecany jest przez rząd.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
Po co ta koalicja, p
System opieki zdrowo
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish