Maseczki i plastikowe osłony są jednak skuteczne

Dane Departamentu Zdrowia Irlandii mówią, iż znacznie zwiększyła się ilość użytkowników osłon twarzy.

Jeszcze w maju 20% mieszkańców Irlandii deklarowało, iż używa maseczek lub innych osłon, natomiast obecnie, jest ich już 90%.

Pojawiły się jednak twierdzenia, że maseczki i osłony z plastiku są barierami dla wirusa, ale zaznaczyć trzeba, że plastikowe zasłony, nie są aż tak bardzo skuteczne. Szef amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom dr Robert Redfield stwierdza, że zakrywanie naszych twarzy, jest obecnie najpotężniejszą bronią z koronawirusem, więc sugeruje, iż maseczki, mogą być skuteczniejsze, niż sama szczepionka.

Teraz możemy zająć się naszym podwórkiem, bo w dublińskim laboratorium Mater Hospital profesor chirurgii Ronan Cahill i dr Kevin Nolan, przeprowadzili serię testów, a te mają udowadniać, że maseczki chirurgiczne są skuteczne w ograniczeniu transmisji…

No właśnie, transmisji kropelek wody, które mogą zawierać wirusy. Medycy sfilmowali kamerą o dużej prędkości nagrywania, jak przez różne okrycia twarzy przedostają się wyziewy, a udowodnili, że jest ich znacznie mniej, niż bez zakrywania ust i nosa. Już zwykła maseczka chirurgiczna w znacznym stopniu ograniczyła ilość przedostających się z ust i nosa cząsteczek na zewnątrz, chociaż podobny efekt uzyskano podczas badań masek z materiału.

Profesor Ronan Cahill:

– Maski to nie balony i przepuszczają przez siebie gazy. Ważne jest to, że oczyszczają oddech z kropelek. Musisz więc upewnić się, że maska ​​jest dopasowana do boków i krawędzi. Pojawiły się także pytania dotyczące skuteczności plastikowych wizjerów, wiec w przypadku wizjera strasznie dużo oddechu jest kierowane w dół, czyli nie jest filtrowane i ludzie powinni to wiedzieć. Szczególnie ważne dla osób, które stoją ponad innymi ludźmi, takich jak osoby pracujące w restauracjach, personel pokładowy, fryzjerzy i być może nauczyciele. Badania przeprowadzone w naszym szpitalu pokazują również, że aerozole oraz kropelki z nosa i ust mogą pozostawać zawieszone w powietrzu – w pomieszczeniu bez wentylacji – do godziny, zanim spadną na ziemię. Te odkrycia są czymś, o czym należy pamiętać, gdy zajmujemy się naszym codziennym życiem.

*

Na marginesie można dodać, że ilość zakażeń w Irlandii rośnie, chociaż rośnie też liczba użytkowników maseczek, ale to opinia medycznego laika.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Światowy Dzień Ant
Gdy w kościach łup
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian