Maseczki, aby chronić, muszą być odpowiednie

Większość masek, jakie chronić mają nas przed koronawirusem, a dostępne są w naszych sklepach, nie zabezpiecza przed niczym, a są wyłącznie ozdobą twarzy, ze względu na umieszczone na nich wzory i symbole.

National Standards Authority of Ireland (NSAI) wraz z Departamentem Zdrowia uznało, że większość masek, jakie dostępne są w irlandzkich sklepach, nie spełnia norm bezpieczeństwa zdrowotnego, więc nie ogranicza dostępu wirusom. Na początku tego roku mieliśmy też dostęp do masek, które przypominały medyczne, ale i one, nie były zabezpieczeniem przed wirusami. Wg NSAI, maseczki, aby uznane zostały za odpowiednie, powinny być standaryzowane symbolem SWiFT 19, co zapewni odpowiednią filtrację powietrza. Symbol ten umieszczony jest na opakowaniach i daje wyraźną wskazówkę o przydatności produktu.

Kolejną maską, jaka uznana została za odpowiednią, jest ta oznaczona symbolami CEN lub CWA 17553, a obie wykonane są z odpowiednich materiałów, mają odpowiedni wskaźnik przepuszczalności, a także chronią przed wdychaniem i wydychaniem wirusów, chociaż tylko krótkookresowo.

Kierowniczka projektu standaryzacji masek w NSAI Elizabeth O’Ferrall powiedziała, że maski, jakie można kupić w naszych sklepach, w tym maseczki markowe, nie jest zgodna ze specyfikacją oraz zaleceniami medycznymi dla tego typu produktów.

Elizabeth O’Ferrall:

– Powiedziałabym, że wśród produktów trwałych, większość w ogóle nie spełnia żadnej normy. To naprawdę ważne z punktu widzenia ochrony konsumentów, a niektórzy ludzie kupują maseczki od projektantów lub marek sportowych, które widzieli noszone przez celebrytów lub znane osobistości, ale nie spełniają one żadnych standardów.

Większość masek jest również źle zaprojektowana, mówi O’Ferrall, a widać to wszędzie. Chodzi o to, że maski po prostu się zsuwają lub nie przylegają ściśle do twarzy, więc w takim przypadku, zawarte w rozpylonych w powietrzu aerozolach wirusy, mają łatwy dostęp do naszych organizmów. Błędem jest też wielokrotne nakładanie maseczek, bo każdorazowo, po jej zdjęciu, o ile jest wielokrotnego użytku, powinna być ona wyprana przed ponownym użyciem. Co w tym przypadku ważne, producenci nie podają, jaki jest odpowiedni czas i temperatura prania, by zachować odpowiednie właściwości maski, a i jak długo można jej używać, by była produktem bezpiecznym.

Dlatego istotne jest, aby podczas wyboru maseczki, nie sugerować się ani jej wyglądem, ani ceną, a oznaczeniami, co będzie gwarancją bezpieczeństwa produktu.

Bogdan Feręc

Źr: NSAI/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Konsultanci zdrowia
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian