Marzec – złotym miesiącem w spożywczym handlu detalicznym

Pandemia koronawirusa, nie na wszystkich działach gospodarki odciska się piętnem, a niektóre odnotowują nawet duże wzrosty zainteresowania i tak dzieje się np. w handlu detalicznym.

Kantar Worldpanel przeprowadził swoje comiesięczne badania, a z tych wynika, że w okresie 12 ostatnich tygodni, sprzedaż detaliczna w sieciach handlowych wzrosła o 250 mln € w porównaniu do  tego samego okresu w roku ubiegłym i wyniosła ogółem 2,8 mld €. Pierwszy niespotkany wzrost sprzedaży miał miejsce w okolicach 12 marca, kiedy zamknięte zostały placówki oświatowe, a następny rzut zanotowany był 29 marca, kiedy rząd przedłużył ogólnokrajowy okres kwarantanny, a jednocześnie wprowadził ostre zasady bezpieczeństwa zdrowotnego, w tym ograniczenie poruszania.

W marcu byliśmy też świadkami gromadzenia zapasów, pustych półek w sklepach i kolejek do kas, a chociaż sytuacja nadal daleka jest od normalności, to w kwestii zakupów, nieznacznie zaczynamy zwalniać.

Z wyliczeń Kantar Worldpanel wynika, że w ostatnich czterech tygodniach do 22 marca, statystyczne gospodarstwo domowe wydawało na zakupy spożywcze o 122 € więcej, niż w analogicznym okresie roku 2019, a 27% klientów wydało na tygodniowy koszyk spożywczy 120 € lub więcej.

Mydła sprzedano o 300% więcej, a środków chemicznych do utrzymania czystości domu o 170% więcej i wszystko w 12 tygodni do 22 marca. Sprzedaż chusteczek wzrosła o 140%, a papieru toaletowego o 86%. Mrożonek i artykułów o długim terminie przydatności do spożycia sprzedano o 32% więcej, a żywności świeżej 16% więcej, niż w roku ubiegłym.

Kantar Worldpanel określił też popularność sieci spożywczych, a na czele pozostała rodzima irlandzka sieć Dunnes Stores z udziałem w rynku na poziomie 22,3%. Miejsce drugie zajmują równolegle Tesco i SuperValu, które osiągnęły po 21,3% udziału w rynku sprzedaży artykułów spożywczych, natomiast Aldi i Lidl mają po 12,3% udziału w rynku. Wszystkie sieci handlowe w kraju notowały w marcu wzrosty sprzedaży, jednak liderem był tutaj Lidl, którego sprzedaż krótkookresowa podniosła się o 14,7%.

Bogdan Feręc

Źr: Kantar Worldpanel

Polska-IE: Udostępnij...
Już ponad 700 000 o
Zbyt szybkie zniesie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish