Martwe ciało na widoku publicznym

Zapowiadają się duże zmiany w irlandzkim prawie o podejściu do przeszczepów narządów, a nowe regulacje w tej sprawie opublikowane zostaną w najbliższych tygodniach.

Minister zdrowia Stephen Donnelly zaproponuje, aby zniknął przepis o rezygnacji z dawstwa narządów, co pozwoli na pozyskanie większej ilości organów do przeszczepów. Ważne jest również, co zapowiedział minister, iż pozostanie w kraju pewne rozwiązanie, które będzie mogło być wykorzystane osobiście, jednak nie będzie już raczej możliwości sprzeciwu do pobrania narządów przez rodzinę osoby zmarłej. System regulować ma wszelkie praktyki i procedury pośmiertne, w tym badania anatomiczne.

Wg ministra, obecny czas oczekiwania na przeszczep narządów jest zbyt długi, a powodowany właściwie tylko przez brak narządów do przeszczepów. Irlandzkie szpitale twierdzą, że mają możliwości zwiększenia ilości przeszczepów, jednak nie są w stanie tego zrobić w obecnym stanie prawnym, gdyż wiele osób odmawia pobrania organów od ich bliskich.

Zmian doczeka się też przepis o eksponowaniu zwłok i martwych ciał na widoku publicznym, bo i w tym zakresie proponuje się wprowadzenie istotnych działań. Ustawodawstwo zezwalające na publiczne eksponowanie zwłok ma być także usankcjonowane przez rząd, a przepisy pojawią się łącznie.

Będą jednak w tym zakresie pewne ograniczenia i to Irlandzka Rada Medyczna będzie regulatorem proponowanego systemu i będzie mogła podejmować decyzje dotyczące tego, co stanowi „pokaz publiczny”. Każdy, kto nie zastosuje się do nowych przepisów, będzie mógł zostać ukarany grzywną do 100 000 euro lub pozbawieniem wolności na okres do 20 lat.

Z całą pewnością nie będzie można wystawiać na widok publiczny ani publikować zdjęć wyjątkowo drastycznych, w tym zwłok pozbawionych części ciała, ale i zakrwawionych, zdeformowanych lub w stanie rozkładu.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia podwoiła s
Ukraińcy prześlado
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська