Martina kusi Ameryka

Taoiseach Micheál Martin, żądny jest podróży do Stanów Zjednoczonych Ameryki i tam chce świętować Dzień Świętego Patryka 2021.

Jak zapowiedział całkiem niedawno urzędujący premier Republiki Irlandii, ma nadzieję, że covidowa sytuacja w marcu przyszłego roku, będzie na tyle klarowna, iż będzie mógł udać się do Białego Domu. Premier zaznaczył jednak, że wszystko zależeć będzie od tego, na jakim etapie walki z pandemią będziemy, i czy sytuacja na wyspie, jak i w Stanach Zjednoczonych, pozwoli na taką podróż.

Premier Micheál Martin:

– Będzie to bardzo zależne od statusu Covid w Stanach Zjednoczonych, na arenie międzynarodowej i w Irlandii. Tak, chciałbym móc dostać się do Waszyngtonu w Dzień Świętego Patryka, ale będziemy musieli zobaczyć, gdzie jest Covid. Kiedy zaprosiłem prezydenta Bidena do Irlandii, powiedział „po prostu staraj się mnie trzymać z daleka”. On naprawdę kocha Irlandię, a w głębi serca jest multilateralistą. Chce zresetować stosunki z Unią Europejską. Bardzo jasno dał mi do zrozumienia, że już ​​pierwszego dnia, chce ponownie przystąpić do porozumienia paryskiego, chce ponownie dołączyć do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). I jest przyjacielem Irlandii, jeśli chodzi o handel, że nie chce niczego w kontekście Brexitu podważającego porozumienie wielkopiątkowe. Myślę, że będzie to bardzo interesujący rok z politycznego punktu widzenia – jeśli chodzi o resetowanie stosunków z Europą i miejmy nadzieję, Wielką Brytanią. Zasadniczo poślubienie sojuszu między Stanami Zjednoczonymi, Europą i Wielką Brytanią, które mimo wszystko, pomimo różnic, mają wspólne wartości w zakresie demokracji, wolności słowa i tak dalej.

Premier Martin powiedział również, że Patrykowe wizyty, stały się już tradycją i wtedy, irlandzki rząd, udaje się do Stanów Zjednoczonych oraz innych ważnych dla niego państw, by podkreślić rangę stosunków i podtrzymać dobre relacje. Jako pierwszy ustalił taki model działania premier z Fine Gael Enda Kenny, który teraz może być uważany za ojca tej irlandzkiej tradycji.

*

Zobaczymy, kto z irlandzkiego gabinetu, i czy w ogóle, poleci świętować dzień patrona Irlandii w Polsce.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Jak mieć grubą kas
Studio Dublin – 25
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian