Martin spotka się z Johnsonem na Północy

Informacje w tej sprawie nie są spójne, bo mówi się, że premier Micheál Martin spotka się dzisiaj ze swoim odpowiednikiem z Wielkiej Brytanii, ale pojawiły się też doniesienia, że spotkanie odbędzie się dopiero jutro.

Niezależnie od tego obaj szefowie rządów rozmawiać będą o sprawach dla Wielkiej Brytanii oraz Irlandii ważnych, bo do omówienia są kwestie związane z brexitem, ożywieniem gospodarczym i o zacieśnianiu stosunków. Panowie rozmawiać będą również o kwestiach wiązanych z koronawirusem i sposobach, jak można sobie z nim radzić. W planie spotkania zawarto też punkt, w którym omawiać się ma negocjacje handlowe pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, co oznacza, że rozmowy są istotne dla obu państw.

W tej sprawie, czyli spotkania z premierem Borisem Johnsonem Departament Premiera powiedział:

– Spotkanie będzie okazją do omówienia szeregu kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Covid-19 zajmie pierwsze miejsce w programie i oczekuje się, że obaj przywódcy omówią swoje doświadczenia związane z zarządzaniem wirusem i radzeniem sobie z jego wpływem na gospodarkę i społeczeństwo. Będą również rozmawiać o Brexicie, w tym o trwających negocjacjach między Wielką Brytanią a UE, na mniej niż sześć miesięcy do zakończenia okresu przejściowego. Omówione zostaną również kwestie związane z Irlandią Północną i stosunki dwustronne między Dublinem a Londynem.

Można się zastanawiać, jeżeli przyjrzymy się działalności nowego irlandzkiego premiera, jak traktowany jest Martin przez władze Zjednoczonego Królestwa, bo będzie to pierwsze spotkanie szefów rządów Wielkiej Brytanii i Republiki Irlandii, a i nie odbędzie się ono ani w Londynie, ani w Dublinie, a w stolicy Irlandii Północnej, więc w Belfaście.

Wracając do samej wizyty Borisa Johnsona w Irlandii Północnej to ma on zaplanowane także spotkania z szefową gabinetu Irlandii Północnej Arlene Foster i liderką Sinn Féin na Północy Michelle O’Neill.

Premier Boris Johnson:

– Pandemia pokazała siłę Wielkiej Brytanii, i że Westminster oraz Stormont ściśle ze sobą współpracowały, aby przejść przez kryzys Covid-19. Razem upewnimy się, że Irlandia Północna jest gotowa w pełni wykorzystać wiele możliwości, które stoją przed nami, i że żadna część Irlandii Północnej nie zostanie w tyle.

Następne dodał, że władze Irlandii Północnej otrzymają w tym roku dodatkowe fundusze w wysokości 2,2 miliarda euro, by poradzić sobie z odpowiedzią na Covid-19. Podczas swojej wizyty Johnson nakreśli też pierwszy etap brytyjskich planów na 2021 r., aby upamiętnić stulecie „założenia” Irlandii Północnej w maju 1921 r., co miało miejsce po podziale Irlandii.

Premierowi Johnsonowi podczas wizyty towarzyszyć będzie sekretarz ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis, który już wcześniej powiedział, że stulecie będzie promować Irlandię Północną na arenie światowej.

Brandon Lewis:

– Ustanowienie forum stulecia i panelu doradczego ds. historii stulecia, da nam możliwość pracy z szerokim spektrum osób z różnych partii politycznych, biznesu, turystyki, wolontariatu i sektorów społecznych.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/The Journal/The Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian