Martin ostrzega swoich ministrów

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów premier Micheál Martin wezwał członków gabinetu, używając dosyć ostrego tonu wypowiedzi, aby zachowali odpowiedni język komunikacji.

Wg premiera, niektórzy z ministrów, posuwają się w swoich wielu wypowiedziach zbyt daleko, pozwalają sobie na spekulacje i nie do końca znają obowiązujące przepisy, głównie w zakresie Covid. Premier Martin podkreślił, że szczególnie ważne jest to w kwestii pandemicznej, by nie dochodziło do niezręczności słownych, a jednocześnie nie można wprowadzać takimi wypowiedziami niepewności społecznej i zamętu informacyjnego.

Jak wyraził się premier, „należy trzymać poziom” wypowiedzi, „zachować spokój” i unikać stosowania „luźnego języka”, co wcześniej miało miejsce i to w kilku przypadkach.

Szefowi rządu przyznano w tym zakresie rację, a i mówiono, że poziom niepewności jest duży, więc dodatkowe mieszane i niejednoznaczne wiadomości, mogą wpływać na mieszkańców kraju, którzy obawiają się, że dodatkowe ograniczenia, ponownie zamkną ich w domach.

Na wieczornym briefingu premier zaznaczył, że przed Bożym Narodzeniem i w czasie świąt, nie będzie żadnych nowych ograniczeń, jednak takich, nie chciał Martin wykluczyć w okresie przed Nowym Rokiem. To jednak też jest mało prawdopodobne, bo w słowach szef gabinetu pojawiła się nuta, która określiła, iż społeczeństwo, nie może być zaskakiwane decyzjami rządu, więc należy mieć długofalowy plan, by można było się do pewnych działań przygotować.  

Lider Fianna Fáil dał też sygnał, że nic się jeszcze nie skończyło, czyli pandemia trwa i zarówno on, jak i władze medyczne kraju, spodziewają się powrotów fal zakażeń, czyli „wielu zwrotów akcji”. Micheál Martin z niepokojem patrzy też na dni poświąteczne, bo to wtedy pojawić się może większa ilość zachorowań na Covid-19, a wezwał, aby poświęcić większą uwagę swojemu bezpieczeństwu w tym zakresie.

Niezależnie od wypowiedzi premiera, swoje zdanie wyraził wicepremier Leo Varadkar, który poinformował, że gabinet przyjął decyzję, o utrzymaniu obecnego poziomu ograniczeń do końca stycznia i do tego czasu, nie ma planów zwiększania poziomu ograniczeń.

Słowa szefa Fine Gael mogą mieć związek z niedawnymi obawami o szybkie wprowadzenie lockdownu, a jednocześnie niezadowoleniem społecznym wobec możliwości zwiększenia poziomu ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Defence minister pay
Polityka UE przypomi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська