Martin chce szybkiej zmiany na szczycie władzy

Od chwili, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały, że dokument koalicyjny może zostać podpisany, więc utworzony gabinet Fianna Fáil i Fine Gael, pojawiły się też naciski, głównie ze strony Fianny, że przejęcie władzy powinno nastąpić szybko.

Takiego zdania jest np. lider Fianna Fáil Micheál Martin, który powiedział, iż dokument powinien zostać podpisany w przyszłym tygodniu, co da możliwość utworzenia nowego rządu. Nie oznacza to nic innego, jak zmiany na stanowisku premiera, czyli objecie go przez Martina, który już przebiera nogami, by tylko zastąpić Varadkara.

Micheál Martin jest też zdania, iż podpisanie z Fine Gael dokumentu koalicyjnego „stanie się katalizatorem do działania innych ugrupowań, które mogą wtedy dołączyć do rządu”.

Ważne jest, że dokument, o którym mówi Martin, będzie dopiero wstępną wersją umowy, czyli dokumentem ramowym, a określał będzie zasady współdziałania rządu i wstępnie definiował podział miejsc w gabinecie.

Co zastanawiające, inaczej całą sprawę komentują przedstawiciele Fine Gael, którzy z kolei mówią, że nowy rząd może powstać dopiero za kilka tygodni, co z kolei wskazuje, że Varadkar, nie rozstanie się tak szybko ze swoim stanowiskiem. Fine Gael jest zdania, iż pozostało jeszcze wiele kwestii do omówienia, więc nie można też podpisać dokumentu ramowego, a dzieje się tak z prostej przyczyny.

Otóż Fine Gael podnosi kwestię większości parlamentarnej i koalicja „FF” z „FG”, właściwie nie ma sensu, jeżeli w procesie jej tworzenia, nie będzie jeszcze jednego ugrupowania, które da większość parlamentarną, a to oznacza możliwość sprawnego głosowania większościowego.

Jeżeli stworzony zostanie rząd Fianna Fáil i Fine Gael, to te partie, nie mają większości parlamentarnej, więc mają zaledwie rząd mniejszościowy, a nie zapowiada się, by mogły w takiej konfiguracji sprawnie procedować w Dáil.

W związku z tym, do ewentualnej koalicji, potrzebne jest trzecie ugrupowanie, a to, bo mówimy tu o Partii Zielonych, jakby ostatnio nie miało specjalnej ochoty dołączać do dwóch dużych graczy. Dlatego pojawiły się słowa Martina o „katalizatorze”, które mają zmobilizować potencjalne przystawki, by bez ociągania, zadeklarowały przynajmniej wolę wejścia do rządu.

Bogdan Feręc

Źr: Mat. prasowe

Polska-IE: Udostępnij...
Soldiers to undergo
Bezrobocie może wzr
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish