Marszałek Sejmu ogłosiła datę wyborów prezydenckich

Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o organizacji wyborów prezydenckich, kolejnym spodziewanym krokiem było oficjalne podanie ich terminu, a to właśnie się stało.

Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Witek w Sali Kolumnowej Sejmu ogłosiła, że wybory prezydenckie 2020 odbędą się w niedzielę 28 czerwca 2020 roku.

Marszałek Elżbieta Witek:

– W lutym ogłosiłam termin wyborów na 10 maja, kandydaci przystąpili do kampanii. Nagle zdarzyło się to, co dotknęło cały świat – epidemia koronawirusa, która zmieniał kompletnie wszystko. Poszczególni kandydaci zaczęli ograniczać spotkania z wyborcami, bo tego wymagała sytuacja zdrowotna. Kampania przeniosła się do mediów społecznościowych. Wybory 10 maja powinny się były odbyć, bo byliśmy na to przygotowani. Niedługo moje postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw i ruszy kampania wyborcza. Chciałabym, żeby to była uczciwa rywalizacja.

Jeżeli pierwsza tura wyborów nie da rozwiązania, czyli żaden z kandydatów, nie uzyska odpowiedniej większości głosów, to II tura odbędzie się 12 lipca.

Wybory prezydenckie 2020 odbywać się będą w formule mieszanej, czyli zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie.

Bogdan Feręc

Źr: Sejm.pl

Polska-IE: Udostępnij...
Prof. Mirosław Maty
Minister zdrowia zal
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish