Marny wynik Gardy. Odzyskuje niewiele skradzionych telefonów

Irlandzka policja lubi czasami chwalić się swoimi sukcesami, nawet tymi drobnymi, ale jest w tym wszystkim pewien szczegół, który w raczej złym świetle stawia An Garda Siochána.

W poprzednich 20 miesiącach skradziono telefony komórkowe o łącznej wartości 5 mln €, co daje ogółem 11 488 sztuk, więc 135 telefonów dziennie. Ilość taką stracili ich właściciele od stycznia 2019 do sierpnia 2020 roku, wynika z informacji podanych przez An Garda Síochána’s Analysis Service.

Policjanci mówią też, że część z urządzeń udało się odzyskać, ale było ich tylko 1176, więc około 10%.

Wg Gardy, część telefonów, które zaginęły bez wieści, można by odzyskać, gdyby posiadały zabezpieczenia. Dlatego irlandzcy funkcjonariusze rozpoczynają dziś kampanię, aby zachęcić ludzi do pobrania i aktywowania zaufanej aplikacji do wyszukiwania lokalizacji, aby w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu mieli większą szansę na jego odzyskanie.

Żeby dodatkowo zabezpieczyć się w związku z kradzieżą, można też zanotować numer IMEI telefonu, radzi policja, a ten można uzyskać, wybierając na klawiaturze kod * # 06 #. Numer IMEI można znaleźć również w komorze baterii w wielu telefonach i na wewnętrznej stronie płytki osłaniającej baterię lub z tyłu iPhone’ów.

Funkcjonariusze zalecają również dodanie do listy kontaktów numeru, pod którym mogą skontaktować się z jego właścicielem lub najbliższą osobą, kiedy akurat odnajdą jakiś skradziony telefon.

Jak dodaje Garda, w sieci można znaleźć wiele darmowych programów, które pomagają w ustaleniu miejsca logowania telefonu komórkowego, więc można wybrać taką, która najbardziej nam odpowiada. Tak samo można postąpić w przypadku innych urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci telefonicznej lub internetowej.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij
E-hulajnogi zamiast
Gdzie kupujemy najch