Marks & Spencer zwolni część pracowników

Dopiero pojawiła się nadzieja na otwarcie handlu w Irlandii, większość detalistów rozpoczęła akcje promocyjne i przekazuje informacje o rychłym otwarciu, a M&S idzie inną drogą i zapowiada zwolnienia.

Obecnie, co nawiasem mówiąc, nie jest nowością, sieć poinformowała, iż planuje zwolnić w najbliższym czasie 245 osób. W Marks & Spencer zaproponowano szeroki program dobrowolnych odejść, a te, mają stać się pierwszym etapem redukcji personelu, zanim jeszcze powrócił on do pracy. Zwolnienia dotyczyć mają 18 irlandzkich placówek handlowych M&S, a personel, przebywający wciąż na tymczasowych zwolnieniach, poinformowany został, o możliwości odejścia z pracy, na atrakcyjnych, co podkreślono warunkach.

Osobom, które dobrowolnie zwolnią się z Marks & Spencer, proponuje się jakoby sowite odprawy, ale i szerokie programy pomocowe, by mogli znaleźć inne zatrudnienie, co ma być dla nich dodatkowym bodźcem w podejmowaniu decyzji.

M&S dodaje, iż w czasie pandemii, zmieniono model biznesowy firmy, a to oznacza, iż nie potrzeba już tak dużej ilości rąk do pracy. Co więcej, problemy tego detalisty, znane są już od kilkudziesięciu miesięcy, bo jeszcze przed wybuchem światowej zarazy, mówiło się, że sieć cieszy się mniejszym zainteresowaniem klientów, co może doprowadzić do redukcji personelu, gdyż na to wskazuje niższa sprzedaż.

Do niedawna pracownicy M&S mogli mieć ciągle nadzieję, że wcześniejsze zapowiedzi szefostwa sieci, nie zostaną zrealizowane, ale właściciel marki, nie ma przekonania, że sytuacja poprawi się po uruchomieniu handlu w Irlandii i palcówki Marks & Spencer zwiększą znacząco obroty.

W tej sprawie dużo do powiedzenia będą miały dwie central związkowe, które reprezentują pracowników Marks & Spencer, czyli Mandate oraz SIPTU, a z tymi ustalane są wszelkie warunki zwolnień i dobrowolnych odejść. Jeszcze w tym miesiącu Mandate i SIPTU zagłosuje, w jaki sposób zachowa się w stosunku do zwolnień grupowych w Marks & Spencer, co zapowiedzieli przedstawiciele związkowców.

Bogdan Feręc

Źr: Independnet

Polska-IE: Udostępnij
Jaka większość za
Pracownicy Aer Lingu
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian