Marka własna nadal króluje w Europie – w Polsce ma już powyżej 30 proc. udział w rynku

Popularność marek własnych wciąż rośnie w całej Europie. Według najnowszej edycji PLMA International Private Label Yearbook udział marek własnych przekracza obecnie 30% w prawie całej Europie.

Nowa edycja badania, która zawiera dane firmy Nielsen za cały 2019 r. pokazuje, że marka własna zwiększyła swój udział w rynku w 14 z 19 badanych krajów.

W Wielkiej Brytanii i Niemczech udział marek własnych utrzymuje się powyżej 40%, podczas gdy we Włoszech udział wzrósł o dwa punkty procentowe. Jest to największy jak dotąd wzrost w tym kraju.  

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jeden z największych wzrostów odnotowano również w Holandii. Udział marek własnych wzrósł o  ponad siedem punktów procentowych do 37%.

We Francji, gdzie Nielsen nie uwzględnia w badaniu danych z sieci Aldi i Lidl, marka własna posiada udział jednostkowy w wysokości 31%, a udział wartościowy w wysokości 25%.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Tymczasem Hiszpania i Portugalia pozostają silnymi rynkami marek własnych, przy czym marki konkretnych sklepów stanowią połowę wszystkich produktów sprzedawanych w Hiszpanii, a 43% w Portugalii.

W Europie Środkowej i Wschodniej udział marek własnych w rynku utrzymał się powyżej 40% w Austrii i powyżej 30% w Polsce, na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji. 

Norwegia przodowała w Skandynawii, a udział w rynku marek własnych wzrósł o dwa punkty procentowe do ponad 34%. W Szwecji wzrósł do 33%, w w Finlandii wynosi ponad 30%.

Przypomnijmy, że w Polsce w 2018 roku sprzedaż marek własnych wyniosła 30,6 mld zł rosnąc o 5,2% w stosunku do roku poprzedniego. To 20,1% sprzedaży produktów FMCG w Polsce. Dyskonty odpowiedzialne za 81,8% tej sprzedaży, stworzyły potęgę marek nabiałowych. 

DlaHandlu.pl>>>

Polska-IE: Udostępnij...
Ambasada RP: Wirtual
W jakim stopniu klim
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish