Marihuana będzie w Irlandii legalna?

W lipcu do irlandzkiego parlamentu trafić ma propozycja ustawy, która legalizować będzie w kraju marihuanę.

Projekt złożony zostanie przez partię People Before Profit, a ściśle rzecz ujmując, ustawa koncentrować się ma na depanalizacji przepisów o sprzedaży i używaniu marihuany. Zaproponowane zostanie również, aby sprzedaż marihuany odbywała się na zasadach znanych np. w Niderlandach, więc utworzeniu specjalnych miejsc, gdzie będzie można kupować i zażywać ten jeszcze wciąż miękki narkotyk.

PBP liczy, że ustawę poprze Partia Zielonych, która proponowała takie rozwianie już cztery lata temu, czyli w 2018 roku, a będąc ugrupowaniem koalicyjnym, mogłaby przekonać gabinet, by i on przychylił się do propozycji. Obecnie nie wiadomo jeszcze, czy Zieloni zdecydują się na taki krok, ale propozycja ustawy jest łudząco podobna do wcześniejszego projektu Green Party, więc teoretycznie nie powinno być z tym problemu.

People Before Profit przekonują, że legalizacja marihuany, która sprzedawana jest pod kontrolą państwa, przyniesie znacznie mniej szkód, niż korzystanie z nielegalnych źródeł zaopatrzenia, a dodatkowo przyczyni się do likwidacji czarnego rynku tego narkotyku. Po legalizacji mówią przedstawiciele PBP, marihuana sprzedawana będzie w ściśle kontrolowanych warunkach i zgodnie z nakreślonymi zasadami.

Wcześniej Eamon Ryan twierdził, że dozwolona sprzedaż detaliczna marihuany, w sposób znaczny ograniczy dochody gangów, które czerpią zyski ze sprzedaży narkotyków, jednak miał się też zapoznać z danymi z państw, gdzie obrót marihuaną i jej pochodnymi jest dozwolony. W propozycjach Zielonych znajdował się również zapis, że sprzedaż i konsumpcja marihuany byłaby dozwolona dla osób powyżej 18 roku życia, ale znalazło się tam też wiele ograniczeń. Ówcześnie lider Partii Zielonych wyraził też opinię, że za cztery lata, sklepy z marihuaną, działać będą w Irlandii, więc na poparcie swojej ustawy liczy PBP, bo właśnie mija cztery lata od złożenia propozycji legalizacji marihuany przez Zielonych.

Niestety z przyjęciem ustawy proponowanej przez People Before Profit może być problem, ponieważ program rządu w tym zakresie zakłada, i tu cytat:

– … przeanalizowanie przepisów i ustawodawstwa, które ma zastosowanie do używania konopi indyjskich w leczeniu schorzeń i opieki paliatywnej, mając na uwadze doświadczenia z Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська