Marginalizacja na potężną skalę

Jak bardzo pobocznie traktowani jesteśmy w Irlandii, można było przekonać się wczoraj, ponieważ właściwie żaden z tytułów prasowych na Zielonej Wyspie, nie wspomina o naszym święcie narodowym.

Można mieć w takim przypadku uzasadnione pretensje, a to za sprawą ilości Polaków przebywających w Irlandii, bo przecież jesteśmy największą grupą imigrancką na wyspie, czyli chyba możemy oczekiwać, choćby wzmianki o tym wydarzeniu. To jedna strona medalu, bo żal można mieć też do irlandzkich przedstawicieli naszego rządu, którzy nie nagłośnili w odpowiedni sposób naszego Dnia Niepodległości, a i do samych Polaków, którzy jakby zajęli się swoimi sprawami, nie włączając się w lokalne inicjatywy z tej okazji.

Największy jednak żal mam do Ambasady RP w Dublinie, która, co muszę przyznać, organizowała z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości uroczystość rocznicową, ale informowała o tym wydarzeniu poprzez strony w mediach społecznościowych, nie natomiast na swojej oficjalnej stronie https://dublin.msz.gov.pl. W kontekście Ambasady i Święta Niepodległości, na stronie Ambasady zamieszczona była wzmianka, ale dotyczyła wyłącznie dnia wolnego tejże instytucji.  

Informacja przekazywana była też za pośrednictwem poczty elektronicznej, ale śmiem twierdzić, że o ile Ambasada jest w posiadaniu mojego adresu e-mail, więc zaproszenie na imprezę dostałem, to nie dzieje się tak w przypadku większości Polaków, zamieszkujących Irlandię.

Tutaj pojawia się też refleksja, bo jak wiemy, sami jesteśmy mało aktywni społecznie, więc nasze przedstawicielstwa dyplomatyczne, czyli Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie, jak i konsulaty, powinny chyba dołożyć więcej starań, by takie wydarzenia nagłośnić.

Nawiasem mówiąc, czekam też na zapowiadany przez Ambasadę film z udziałem Jej Ekscelencji Anny Sochańskiej, a ten miał zostać opublikowany „za kilka dni”, co zapowiadano 25 października. Dopełniając obrazu mojej krnąbrnej działalności, już dzisiaj zapowiadam felieton o Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Dublinie, który zachował się dosyć dziwnie.

Ten zły: Bogdan Feręc

Polska-IE
Obsługa fotoradaró
Irlandia umie wykorz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish