Małżonka Prezydenta wzięła udział w ceremonii intronizacji Cesarza Japonii

W Tokio odbyła się uroczysta ceremonia intronizacji Jego Cesarskiej Mości Cesarza Japonii. Wzięło w niej udział ok. 2 tysięcy delegatów z prawie 190 krajów. Polskę reprezentowała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Cesarz Japonii Naruhito formalnie ogłosił we wtorek światu swoje wstąpienie na tron i ślubował wypełniać zapisaną w konstytucji rolę symbolu państwa. Jego ojciec abdykował 30 kwietnia br. „Żywię nadzieję, że Japonia będzie dalej się rozwijać i przyczyniać się do przyjaźni i pokoju wśród społeczności międzynarodowej oraz do dobrobytu ludzi dzięki nieustającym wysiłkom i mądrości ludzkiej” – podkreślił Cesarz.

Dzisiejsza ceremonia w Pawilonie Seiden Pałacu Cesarskiego stanowiła jedną z pięciu uroczystości intronizacyjnych należących, zgodnie z konstytucją Japonii, do czynności państwowych. Proces intronizacyjny składa się z kolei z trzydziestu dwóch ceremonii o różnym charakterze, odbywających się od 1 maja do połowy listopada br.

Starszy syn Cesarza Akihito, Naruhito, został 126. cesarzem Japonii.

Wieczorem lokalnego czasu Pierwsza Dama wzięła udział w bankiecie wydanym z okazji Intronizacji Jego Cesarskiej Mości Cesarza Japonii. (PAP/KS)

Prezydent.pl

Podziel się:

Jeśli sport, to z g
W dniu 19 październ
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn