Małe prawdopodobieństwo zaostrzenia zasad kwarantanny

Wicepremier Leo Varadkar jest zdania, iż nie powinno się zaostrzać zasad kwarantanny dla osób, które powracają z wakacji do Irlandii lub będą tutaj spędzać wakacje, albo przylecą w sprawach biznesowych.

Problemem, jaki wskazał Varadkar, jest brak wystarczającej ilości miejsc, w których można by izolować takie osoby, więc z całą pewnością nie zmieni się system, który obowiązuje obecnie, czyli samoizolacja będzie kontynuowana. Nowy minister przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia, którym także jest wicepremier Leo Varadkar, dodał, że chciałby szybkiego powrotu podróży międzynarodowych, chociaż powiedział, że tych wciąż jeszcze powinno się unikać, o ile nie są absolutnie konieczne.

Leo Varadkar zapowiedział też, że na dzisiejszym spotkaniu Rady Ministrów omówiona zostanie lista państw, co do których, nie będą obowiązywać zasady 14-dniowej kwarantanny, co z kolei będzie wyznacznikiem późniejszych działań gabinetu. Wicepremier stanowczo zapewnił jednak, że kraj nie chce wprowadzać rygorystycznych zasad izolacji, więc zdaje się w tym zakresie na rozsądek osób przybywających na wyspę, którym rekomendować i zalecać się będzie izolację, a ta nadal pozostanie w takiej formule, z jaką mamy do czynienia teraz.

Leo Varadkar:

– Nie mamy wystarczającej liczby hoteli przy lotniskach ani pracowników ochrony, aby zatrzymać tak dużą liczbę osób, które codziennie podróżują do Irlandii. Przed pandemią Covid-19 dziesiątki tysięcy ludzi podróżowało co tydzień do Irlandii. Skoro uważasz, że mamy problem z bezpośrednim zaopatrzeniem, to jest to coś, z czym borykamy się każdego dnia, więc dodatkowe obciążenie nie jest wskazane. Musimy być też rozsądni w tym, gdyż jeśli otworzymy nasz kraj na obszary, w których wirus wciąż krąży i jest aktywny, może spowodować ryzyko powtórnego przywozu wirusa na wyspę. Jednocześnie wszyscy wiemy, że nie możemy odciąć kraju na zawsze. Nie możemy powstrzymać ludzi przed odwiedzaniem ich przyjaciół i rodzin. Nie możemy zatrzymać na granicy lub w izolacji dyrektorów biznesowych przybywających do Irlandii w celu tworzenia miejsc pracy, dlatego musimy zachować równowagę.

Komentarz wicepremiera Varadkara pojawił się po zapowiedzi nowego ministra zdrowia Stephena Donnelly, który sugerował w Dáil, iż obowiązkowa izolacja, może być niezbędna i może on zdecydować się na wprowadzenia takich zasad.

Wypowiedź ministra zdrowia zastała szeroko skomentowana przez posłów, a nie szczędzono ówcześnie słów krytycznych, a w ławach opozycji ujawnił się wyraźny opór. Jak się teraz okazuje, nawet w rządzie nie ma jedności i przynajmniej Fine Gael protestować będzie przeciwko wprowadzeniu takich ostrych warunków nadzoru nad osobami przybywającymi na wyspę.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Studio Dublin na ży
Nie będzie nagłego
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish