Mała ilość klientów i znacznie niższe obroty

Chambers Ireland przeprowadziło badanie, w którym pytano właścicieli firm otwartych po zniesieniu ograniczeń, jak obecnie wygląda handel?

Jak się okazuje klienci po zniesieniu ograniczeń z pierwszej fazy odmrażania gospodarki, nie rzucili się tłumnie po zakupy i ruch w firmach jest o połowę mniejszy. Właściciele firm spodziewają się też znacznie niższych dochodów, a spadek ten określają na około 70%. Co podkreślali respondenci, tak złe wyniki mają być obserwowane w najbliższych trzech miesiącach, a następnie dochody mają stopniowo wzrastać, przynajmniej tak oceniają to przedstawiciele biznesu.

Z badania wynika również, że znacznie niższe obroty notują aktualnie małe i średnie sklepy i firmy handlowe, a duże placówki, chociaż nie osiągnęły obrotów sprzed pandemii, cieszą się znacznie większym zainteresowaniem klientów.

Dyrektor generalny Chambers Ireland Ian Talbot:

– Nasze badania wyraźnie pokazują, że ciężka praca nad przywróceniem naszej gospodarki dopiero się zaczyna. Nawet przy braku dalszych fal Covid-19 jest wiele do zrobienia, aby przywrócić normalność ekonomiczną. Państwo będzie nadal odgrywało w tym dużą rolę, ponieważ pomimo tego, co zostało zrobione, trzeba podjąć znacznie więcej działań rządowych.

W ankiecie udział wzięło ponad 1300 firm reprezentujących różne branże, a badanie przeprowadzone zostało pomiędzy 28 maja a 2 czerwca tego roku. We wnioskach końcowych zawarto stwierdzenie, że „poziom aktywności biznesowej w pierwszej fazie odmrażania gospodarki, był bardzo niski”. Innych danych Chambers Ireland spodziewa się po drugiej fazie.

Bogdan Feręc

Źr: Chambers Ireland

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish