Łukasz Tygerski: Grzeszki

Niech rzuci kamieniem (albo racą w okno), kto jest bez winy.

No bo z tymi grzechami to jest taki myk, że każdy może i każdy ma. Tylko z reguły gdzieś w szafie. Kiedyś było prosto, bo nie było wszędzie kamer, nikt cię nie nagrywał i nie cytował każdej bzdury, którą udało ci się wyrzucić z siebie. Przez to było wrażenie, że ludzie jacyś normalniejsi byli. Nie byli. Tylko im to na sucho uchodziło.

Nie będziesz brał cudzego pieniądza z Unii nadaremno… ani żadnej rzeczy, która stamtąd jest. Wcześniej, jak nie było UE, to się sprowadzało auta z Reichu i fajki od ruskich i inne dobra bazarowe. Może nie każdy wie, ale jak kupisz coś kradzionego to tak, jakbyś nic nie kupił, bo jak się znajdzie właściciel, to może to zabrać, mogą Cię skazać za współudział w kradzieży. A wszystko to grzech.

Nie ważne, czy się wyspowiadasz, czy nie, jak zrobiłeś na tym biznes i teraz jesteś ekhm prezesem; to mniej więcej, jak Kościół Katolicki, który palił ludzi na stosach, a teraz krzyczy, że go prześladują.

No bo jak ty prześladujesz, to jest OK, a jak ciebie prześladują to skandal. Zwłaszcza jak chodzi o niezapłacone podatki. Jak Ty pożyczasz z banku, to spłata idzie jak przy zaparciu, ale jak ty komuś pożyczysz, to będziesz dzwonić z przypomnieniami przez cały tydzień, aż do daty spłaty.

Pamiętaj, żeby matkę i ojca dniem świętym święcić. No chyba że – wisisz im kasę albo chodzi o składki na ojczyznę, na edukację czy służbę zdrowia. Najlepiej zorganizować sobie własne warsztaty i leczyć wszystko octem. Jak to mówią: nie licz na nikogo, licz na siebie. Raz, dwa, duch święty.

Jeszcze było coś o niezabijaniu… nadziei. Ale co zrobić, jak ksiądz, który molestuje dzieci, jest przenoszony do innej parafii, a największy klecha w kraju mówi, że ksiądz to ksiądz, zdarza mu się zgrzeszyć… i trudno.

Jak to, k***a, trudno? Trudno to jest ułożyć puzzle gór na 5000 elementów, a reszta jest dość prosta: zakręcić kran z dotacjami. Tadamm.

Łukasz Tygerski

Polska-IE: Udostępnij
Prezydent przyjmie s
Pulsu Biznesu: Premi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian