Łukasz Tygerski: Dawno, dawno temu

Na Marsie jest lepiej. Ale to dane niepotwierdzone.

Nie ma tam jeszcze covida, Amerykanie nie przywracają demokracji i nie ma zagrożenia wyczerpania się naturalnych złóż energii.

Już niedługo będziemy udawać się podróż, ba przygodę, naszego życia.

Taa… tylko co ze sobą wywozimy? Czy to w ogóle nadaje się na eksport? Każdy kto oglądał kiedykolwiek jakiś film czy serial science fiction wie, że prawdopodobnie nie skończy się to dobrze. I nie, nie mówię tu o Matt’ie Damonie sadzącym ziemniaki.

Przynajmniej, póki co, nie ma tam Marsjan, ani Klingonów czy innych Sithów. Gremilinów typu Yoda też nie ma. Jak na razie zagrażają tam tylko… obrazy uczuć religijnych, urażenia dumy obrażenia ego.

Tak, jesteśmy na skraju wielkich odkryć w dziedzinie poznania nowych zjawisk galaktycznych, nieodkrytych planet i słońc, ale zabieramy ze sobą to samo durne myślenie: że jesteśmy jacyś ważni, ba najważniejsi we wszechświecie. A tam będzie pierwszy poważny problem i KO. I nie, nie mówię tu o Koalicji Obywatelskiej, czy jak tam oni się tetaz nazywają.

Bo “strach prowadzi do gniewu, gniew prowadzi do nienawiści, a nienawiść do cierpienia” jak to mawiał Yoda. Cztery dekady minęły, a ludzie nadal tego nie ogarniają. Polecą tam w kosmos i jak tylko spotkają coś co im się nie spodoba, albo tego nie zrozumieją, to będą próbowali zniszczyć.

Zresztą Marsa też zniszczą. Tylko zajmie im to z jakieś dwa millennia. Ale będą mówić, że to przypadek, bo oni nie wiedzieli. Tu na tej planecie też nie wiedzieli, że śmieci w oceanach to wielki problem.

Jak to było z tymi wariatami? Robić w kółko to samo i oczekiwać różnych rezultatów. Będą powtarzać swoje destruktywne zachowanie i przenosić się z planety na planetę, zostawiając za sobą śmietnik. Coś jak turyści w Zakopanem.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że gdzieś tam stamtąd czegoś tu nie przywiozą, bo po tym jak byliśmy przygotowani na covid raczej łatwo się domyślić co się stanie jak przywiozą krwiożerczy piasek z Marsa.

Łukasz Tygerski

Polska-IE: Udostępnij
Pakiet mieszkaniowy
JUŻ BLISKO 100 PODE
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian