Luka w progach HAP i stawkach czynszu pokazuje, w jaki sposób rząd zawodzi najemców

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin skomentował wyniki ostatniego badania przeprowadzonego przez organizację charytatywną dla bezdomnych Simon Communities. 

Raport „Blokada poza rynkiem” z sierpnia 2021 r. pokazuje, że tylko 63 nieruchomości było dostępnych do wynajęcia dla gospodarstw domowych otrzymujących standardową stawkę Housing Assistance Payment (HAP).

Teachta Dála Ó Broin powiedział:

– Raport „The Simon Communities” z sierpnia 2021 r. „Blokada na rynku” przyjrzał się kosztom najmu w 16 lokalizacjach w całym kraju. Raport wykazał, że spośród 2208 nieruchomości dostępnych do wynajęcia za wszelką cenę, tylko 63 z nich było dostępnych do wynajęcia w ramach standardowych stawek HAP. W 9 z 16 obszarów nie było dostępnych nieruchomości do wynajęcia w żadnej kategorii w ramach standardowych lub uznaniowych limitów dodatku czynszowego/dopłaty do pomocy mieszkaniowej HAP i nie było nieruchomości do wynajęcia dla jednej osoby w ramach standardowych limitów w żadnym z 16 obszarów. Wyniki badania po raz kolejny podkreślają, że osoby samotne znajdują się w wyraźnej niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o zabezpieczenie domu do wynajęcia. Uzależnienie rządu od dotowanych przez sektor prywatnych lokali mieszkalnych powoduje, że ludzie są zepchnięci w bezdomność. Zwiększenie podaży realnych lokali socjalnych to jedyny sposób na zapewnienie bezpiecznego mieszkania i jednocześnie odciążenie sektora prywatnego najmu. Nadmierna zależność od HAP jest nie tylko zła dla najemcy, ale także kiepski stosunek jakości do ceny dla Skarbu Państwa. Rosnące koszty wszystkich subsydiów czynszowych, w tym dodatku do czynszu HAP, RAS i dzierżaw długoterminowych, będą kosztować podatnika ponad 1 miliard euro w 2021 roku. Musimy zobaczyć znaczny wzrost rzeczywistych celów w zakresie mieszkalnictwa socjalnego w długo oczekiwanym planie ministra „Mieszkania dla Wszystkich”. Musi temu towarzyszyć realny plan dla sektora prywatnego wynajmu, obejmujący trzyletni zakaz podwyżek czynszów i znaczne inwestycje w domy na wynajem. Minister mieszkalnictwa musi również zlecić krótki, ograniczony czasowo przegląd wszystkich dotacji na wynajem, w tym HAP, przez Agencję Mieszkaniową.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Szczepionki Pfizer i
Nowa ustawa da partn