Ludzie wciąż czekają na zwroty pieniędzy

Linie lotnicze nadal nie oddały swoim klientom pieniędzy za odwołane loty, a chaos i przeciąganie sprawy, trwa w najlepsze.

Większość przewoźników lotniczych już uporała się z tym problemem, a był duży, bo w Irlandii, należało oddać pieniądze ok. 2 milionom osób. Część linii lotniczych, która w pierwszym okresie nie chciała oddawać żywej gotówki, proponowała wołczery i talony podróżne oraz dawała możliwość dowolnej zmiany terminu lotu.

W tym jednak przypadku unijna Komisja ds. Regulacji Rynku Lotniczego uznała, że to działanie bezprawne i nakazała, aby linie lotnicze, oddawały pieniądze, jeżeli ich klient właśnie tego sobie życzy.

90% roszczeń z tego tytułu zostało już zrealizowanych, jednak w kraju jest jeszcze 200-tysięczna grupa, która wciąż czeka na pieniądze. Linie lotnicze, co stało się już normalną praktyką, cały czas próbują namówić klientów na zmianę decyzji, więc wciskają w nich kupony rabatowe, ale to też działanie na granicy prawa, bo już dawno, powinny dostosować się do decyzji regulatora rynku lotniczego i pieniądze, za odwołane loty, po prostu oddać.

Niektóre z linii lotniczych twierdzą, że są w bardzo złej sytuacji finansowej, więc oddadzą, kiedy na ich kontach pojawią się wpływy, jednak i to działanie, pozbawione jest podstaw prawnych.

Dużo zaczęło mówić się o wnioskach zbiorowych, które trafiać będą do sądów, by Temida nakazała zwrot kosztów poniesionych za niewykorzystane bilety. Pozwy mogą trafić do sądów już w styczniu przyszłego roku, bo w kraju zawiązało się kilka grup zrzeszających klientów linii lotniczych, a wtedy, z całą pewnością, linie lotnicze narażą się na wyższe koszty, albowiem te obarczone mogą być odsetkami i samym kosztem procesu.

W związku z tym linie lotnicze, które nadal chcą przeciągać sprawę zwrotu pieniędzy, mają na to już niewiele czasu, a i powinny pospieszyć się z oddaniem gotówki, jeżeli chcą uniknąć spraw sądowych.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Polska-IE: Udostępnij
Tsunami likwidacji f
Rząd rozpoczyna wal
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian