„Ludzie powinni przestać jeździć na wakacje”…

To musi się skończyć”, dodał premier Micheál Martin, który odpowiedział na zarzuty opozycji, a ta, krytykowała dzisiaj zbyt słabe środki dotyczące podróży zagranicznych.

Wg szefa gabinetu, „spora ilość osób podróżujących z Irlandii wyjeżdża na wakacje. To niedopuszczalne i to musi się skończyć”, ponieważ podróże międzynarodowe, nadal uznawane są za potencjalne źródło transmisji wirusa SARS-CoV-2 i jego odmian na wyspę, chociaż nie jest to główną przyczyną zakażeń na poziomie krajowym. Premier zapewnił również, że nowe środki, jakie zapowiedziane zostały wczoraj, zostaną wprowadzone w najkrótszym możliwym terminie, a przypomniał, iż potrzeba do tego pewnych modyfikacji prawa.

Micheál Martin, który odpierał ataki posłanek i posłów opozycji powiedział, że zarzuty wobec rządu, iż działa zbyt opieszale na froncie walki z pandemią, bo te, są odpowiednie, a jak podkreślił i wręcz upierał się przy opinii, iż gabinet, przyjął odpowiednią strategię, a ta jest długofalowa. W przedłużonym tłumieniu wirusa chodzi o to, aby liczba zakażeń spadła do poziomu poniżej 100 dziennie, a następnie, nigdy już nie powróciła do wyników, jakie obserwujemy obecnie.

Premier poinformował również posłów, iż rozmawiał z komisarzem Gardy Drew Harrisem i uzgodnili, że wkrótce, na lotniskach i w portach morskich, pojawi się znacznie większa ilość funkcjonariuszy, którzy kontrolować będą pasażerów przybywających do kraju. Osoby bez negatywnego wyniku badania PCR, skierowane zostaną na przymusową kwarantannę do hotelu, za co zapłacą, lub do domu. Policjanci mają też korzystać ze swoich uprawnień do karania, więc hojnie obdzielać łamiących przepisy mandatami w kwocie do 2500 € lub kierować sprawy do sądów, a ten, zarządzić może nawet 6-miesieczny pobyt w zakładzie karnym.

Liderka Sinn Féin Mary Lou McDonald, zdawała się nieprzekonana słowami premiera i powiedziała, że to „seria półśrodków”, a Irlandii potrzebne są zdecydowane działania. McDonald uznała również, że nadzieje rządu, iż ludzie po powrocie na wyspę izolują się w domach, pogrzebane zostały wraz ze wzrostem zakażeń, więc potrzebny jest sprawny system nadzoru, o ile ten środek w ogóle ma działać.

Bogdan Feręc

Źr: Oirachtas TV/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Łukasz Tygerski: Cz
Kij i marchewka
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian