Ludzie nadal boją się koronawirusa

Nie wiadomo, z jakiego dokładnie powodu, ale ponad połowa mieszkańców Irlandii, wciąż obawia się, że najgorsze w kwestii wirusa, dopiero nadejdzie.

Przyczyn może być wiele, czyli np. zła komunikacja rządu ze społeczeństwem, a może być też tak, że przekaz, jaki wcześniej kierowany był do mieszkańców wyspy, był na tyle dramatyczny, iż wywołał stały lęk. Przyczyną może być też chaos informacyjny w tej sprawie, bo oprócz wiadomości płynących z rządu oraz od władz medycznych, które nie są spójne – można dodać, pojawiają się również te, które zaburzają prawdziwy obraz sytuacji, czyli obliczone są na wywołanie paniki.

Departament Zdrowia zlecił badanie przeprowadzenia opinii publicznej, a w tym poziom obaw o dalszy rozwój koronawirusa wzrósł do 6,5 punku na 10 i stało się to od kwietnia tego roku, kiedy najwięcej osób obawiało się o przyszłość związaną z pandemią i wtedy poziom ten wynosił 6,4 pkt. Obecnie ludzie najbardziej obawiają się, że system opieki zdrowotnej, nie poradzi sobie ze wzrostem jesiennych i zimowych zachorowań, więc przeciążone szpitale oraz gabinety lekarskie, nie będą mogły udzielić pomocy wszystkim pacjentom. Na miejscu drugim jest gospodarka i problemy dla gospodarstw domowych, jakie wywołane zostaną przez „drugą falę”.

Co druga osoba uważa, że najgorsze uderzenie wirusa, jest tuż przed nami, a 52% procent respondentów stwierdziło, że poziom ograniczeń powinien być już teraz wyższy.

Jest też spora grupa, prawie połowa, która odrzuca w całości informacje rządowe, nie ma przekonania o powrocie pandemii, czy też epidemii, o ile mówimy o sprawie lokalnie, a i jest zdania, że cała sytuacja wywołana jest sztucznie.

Te ostatnie twierdzenia, więc o sterowanej medialnie pandemii, dementują władze kraju i zaznaczają, że nie mają żadnego innego celu, jak ochronę zdrowia mieszkańców wyspy, a wirus istnieje, jest groźny, chociaż można go w pewien sposób kontrolować.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij
Będzie brakować sz
Opłaty za wodę kol
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian