Ludzie chcą wrócić do sklepów

Najnowsze analizy ekspertów ds. handlu detalicznego wskazują, że handel detaliczny, może odbudować się w kraju dosyć szybko, ale potrzeba do tego dobrego popandemicznego klimatu.

Tak, właśnie wciąż obserwowana niepewność decyzji w kwestii ograniczeń, blokuje pewne decyzje biznesowe właścicieli sklepów, a kolejnym z czynników jest efekt pandemii, a ten zwrot wszedł już na stałe do irlandzkiego słownictwa, a oznacza przeniesienie się części kupujących do internetu.

Tym samym, handel w tym roku, będzie musiał zmagać się z utrzymaniem na rynku, bo po pierwsze musi odbudować swoje łańcuchy dostaw, a po drugie, odzyskać klientów.

Z tym pierwszym zagadnieniem mogą być problemy, bo leży poza możliwościami handlowców, a i z drugim będzie trochę problemów, które nawiasem mówiąc, można przezwyciężyć. Jak wynika z badań, irlandzcy konsumenci, chętniej pojawialiby się w sklepach, o ile znikną ograniczenia związane z Covid-19, a po wtóre, zwiększona zostanie oferta, jaka jest do nich kierowana. Ważne jest również, iż jednym z kryteriów są ceny, ale to wymienia się, jako mniej istotny element.

Irlandzki handel detaliczny spotka się jednak w 2022 roku z dużymi wyzwaniami, jakie postawiła przed nim sytuacja w kraju i na świecie, ale perspektywy są obiecujące, a i właściciele detalistów są zdania, iż wszystko będzie zdążać w dobrym kierunku.

Obawy detalistów są jednak ukierunkowane na nieco inne miejsca, niż jest to w przypadku klientów, gdyż nie do końca wiedzą, jak poradzić sobie z rosnącą popularnością sprzedaży online. Ten czynnik może więc być problematyczny do przezwyciężenia, czyli wpływać na odbudowanie potencjału sklepów. Najwięcej obaw zgłaszają detaliści, którzy zajmują się segmentem artykułów przemysłowych, odzieży i obuwniczym, a najmniej jest strachu w sprzedawcach artykułów spożywczych i z branży restauratorskiej.

Handel detaliczny, jako największy pracodawca w Irlandii, jest też bardzo ważną gałęzią gospodarki, więc powinien doczekać się pomocy państwowej, aby, co zaznacza się w opiniach właścicieli sklepów, utrzymać poziom zatrudnienia. O ile kupujących jest mniej, niż potrzeba do prawidłowego działania placówki handlowej, zmniejsza się też zapotrzebowanie na pracowników, co z kolei tworzy bezrobocie.

Część, duża część detalistów wyraziła też zdanie, iż o ile wcześniejsze trendy zakupowe w 2022 roku zostaną utrzymane, będziemy mieli do czynienia w Irlandii z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia falą upadłości, a to, nie wpłynie korzystnie na nikogo, bo nawet na Skarb Państwa.

*

Kiedy to mówiłem? Powtarzam od przynajmniej roku, a teraz, mamy potwierdzenie, czyli rząd, który miał inne wizje i inaczej oceniał możliwości odbudowy handlu detalicznego, lekko przeszarżował. 

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Podniesiono opłaty
Leo niecierpliwie cz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська