Ludzie boją się utraty pracy

Kiedy minął pierwszy szok wywołany koronawirusem, przyszedł czas na refleksję, a ta wywołuje obawy, głównie w zakresie utraty zatrudnienia.

Do tej pory niewiele osób w Irlandii zastanawiało się nad swoją przyszłością, gdyż koncentrowali się na kwestiach ochrony swojego zdrowia, ale po odmrożeniu kraju, zauważalna jest zmiana zachowań, którą obserwujemy w całym kraju. O ile spodziewano się, że wzorem innych państw, również na Zielonej Wyspie ruszy handel, co napędzi lokalny biznes, tak się nie stało, czyli na ulicach i w sklepach, kupujących mało.

Co w tej sprawie istotne, potwierdziły się obawy niektórych speców od zachowań społecznych, gdyż poniekąd udało się poprzez wprowadzenie ogólnokrajowej blokady, wywołać stan strachu w irlandzkim społeczeństwie i właśnie to może być teraz widoczne, czyli brak zainteresowania powrotem do zachowań sprzed pandemii.

Pewnym wskaźnikiem aktualnego braku powrotu do normalnych zachowań może być ankieta przeprowadzona przez FRS Recruitment, a w tej zapytano ponad 2000 osób, o opinię na temat bezpieczeństwa zatrudnienia. Niepokoju jest wiele i 46% respondentów obawia się utraty zatrudnienia, a wszystko za sprawą koronawirusowych następstw, głównie gospodarczych. Nieco inaczej obawy te wyglądały w roku ubiegłym, bo wtedy, obawę o utratę zatrudnienia wyraziło 38% mieszkańców wyspy, czyli 8% osób mniej.

Z grupy 46% zaniepokojonych możliwością utraty pracy, 66% jest przekonanych, że znalazłoby nowe zatrudnienie w okresie najdalej trzech miesięcy, gdyby ich obecny pracodawca, rozwiązał z nimi stosunek pracy na stałe.

50% badanych spodziewa się wzrostu wynagrodzenia w przyszłym roku i tutaj też mamy wyraźny spadek, bo rok wcześniej 68% respondentów wyrażało taki właśnie pogląd. Co ważne w ankietowej opinii, aż 75% biorących udział w badaniu odpowiedziało, iż rozważy zmniejszenie ilości godzin, aby zachować dotychczasowe miejsce pracy.

Bogdan Feręc

Źr: FRS Recruitment

Polska-IE: Udostępnij...
Varadkar – niekwes
Osiedle zagrożeniem
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish