Loty deportacyjne kosztowały nas ponad 2 mln €

Od kilku lat stale rosną kwoty wydawane przez Irlandię na loty deportacyjne, chociaż w ubiegłym roku ich koszt się obniżył.

Departament Sprawiedliwości przekazał właśnie dane za lata 2018 – 2020, a te mówią, że w tym właśnie okresie, odbyło się 601 deportacji, natomiast zmiana, odczuwalna była w okresie pandemii. Ogółem w ostatnich trzech latach irlandzcy podatnicy wydali na loty deportacyjne 2,2 miliona euro, a dotyczyły one przede wszystkim osób, którym odmówiono azylu na wyspie lub nielegalnym imigrantów. Część lotów deportacyjnych wiązała się z popełnionymi wcześniej przestępstwami, ale te należały do rzadkości.

Na odtransportowanie osób do kraju pochodzenia w 2018 roku wydano 781 000 €, natomiast w roku 2019, była to kwota przekraczająca 1 mln €. W tym samym 2019 roku wykonano 298 deportacji, ale już rok kolejny, czyli 2020, charakteryzował się znacznym spadkiem i wydalono z kraju 140 osób, za co również zapłacili irlandzcy podatnicy. Rok 2020, więc rok z pandemią i wieloma ograniczeniami, dał spadek liczby deportacji, ale nie można powiedzieć, aby ich ilość zmniejszyła się drastycznie, bo na te właśnie loty z państwowej kasy, popłynęło do linii lotniczych 418 783 €.

Departament Sprawiedliwości ujawnił dane w ramach wolnego dostępu i wolności informacji.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Zdrożeje alkohol, b
Irish Embassy in Pol
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian