Lotniskowe centrum testowania podróżnych ruszy w przyszłym tygodniu

W portach lotniczych Cork oraz Shannon, od dzisiaj działają już pełnosprawne centra testowania podróżnych, ale w Dublinie, pasażerów, zacznie się badać dopiero w przyszłym tygodniu.


W przypadku Cork oraz Shannon sprawa była dużo prostsza, a uzależniona od wielkości obu lotnisk. Inaczej jest na lotnisku w Dublinie, gdyż zorganizowanie funkcjonalnych centrów testowych, to duże wyzwanie logistyczne i należało je rozlokować w odpowiedni sposób. Centra testowe w Dublinie muszą znajdować się w dwóch terminalach, a obsługiwać turystów odlatujących, jak i przylatujących do Irlandii. Zaistniała również potrzeba przygotowania ich w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią przepustowość lotniska, a jednocześnie wydzielić punkty izolacyjne.

Pełne uruchomienie centrów testowych, bo będzie ich kilka, na terenie portu lotniczego w Dublinie, może potrwać nawet do 29 listopada, ale data, nie jest wybrana przypadkowo.

Właśnie od północy 29 listopada tego roku, na stołecznym lotnisku będą mogli pojawiać się również podróżni z państw, które przez ECDC, zakwalifikowane zostały do stref czerwonych. Po otrzymaniu negatywnego wyniku testu lotniskowego będą mogli udać się do miejsca docelowego i tam izolować przez przynajmniej pięć dni, by następnie wykonać test w kierunku koronawirusa. Jeżeli i ten wypadnie negatywnie, kwarantanna nie będzie już wymagana.

Testom na lotnisku muszą poddawać się też osoby przybywające ze stref pomarańczowych, jednak tylko ci, którzy najdalej na 72 godziny przed podróżą do Irlandii, nie wykonali testu w kraju wylotu. Testy dla pasażerów ze stref zielonych, nie będą wymagane, jednak mogą być prowadzone wyrywkowo.

Wprowadzając testy na lotniskach, rząd wyraził nadzieję, że pozwolą one na wyłowienie osób potencjalnie zakażonych koronawirusem, ale i umożliwi się w ten sposób odwiedziny rodzin na wyspie i bezpieczne podróże biznesowe.

Niezależnie od wprowadzenia szybkich testów lotniskowych i unijnego systemu informacji o zagrożeniach epidemiologicznych w państwach Unii Europejskiej, Departament Spraw Zagranicznych, zwraca się do osób, które planują podróże poza Irlandię, by ich unikały, o ile nie są absolutnie konieczne. Irlandzki MSZ zaleca również stosowanie się do wszelkich zaleceń zdrowotnych, jakie wydawane są w państwach docelowych podróżnych z wyspy.

Bogdan Feręc

Źr: DAA/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
Bez umowy – żywno
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian