Lotnisko w Shannon może upaść, a Cork będzie miało problemy finansowe

Po opublikowaniu informacji Ryanair, że likwiduje na okres zimowy swoje stałe bazy w Cork i Shannon, głos zabrali szefowie obu portów lotniczych.

Szefowa Grupy Shannon Mary Considine wezwała rząd do wprowadzenia systemu testów Covid na irlandzkich lotniskach, który „przywróciłby zaufanie i pozwolił lotnictwu na bezpieczny powrót do dalszego funkcjonowania”.

Na tym się jednak nie skończyło, bo przedstawiciele lotnisk stwierdzili, że decyzja irlandzkiego przewoźnika, odbije się także na firmach, które kooperowały z lotniskami, a i wpływać będzie na całe regiony.

Władze portów lotniczych w Cork i Shannon, rozważać teraz będą możliwości ratowania obu lotnisk, ale wydaje się, że zwolnienia pracowników są nieuniknione. W dużo gorszej sytuacji znalazło się obecnie lotnisko w Shannon, ponieważ poprzez wycofanie się z lotniska linii Ryanair, straci dużą część połączeń, a co się z tym wiąże, również pieniędzy. Żeby uchronić ten stosunkowo mały port lotniczy, potrzebny będzie teraz program pomocowy rządu, by nie okazało się, że już wiosną przyszłego roku, nie będzie czego ratować.

Obecnie istnieje, chociaż niewielkie prawdopodobieństwo, iż lotnisko w Shannon, może utracić płynność finansową, a to w konsekwencji prowadzić będzie do jego potencjalnego upadku. Jeżeli tak się stanie, zachodnie wybrzeże kraju, straci swój międzynarodowy port lotniczy, a ponowne uruchomienie lotniska, może pochłonąć miliony euro, a i trwać przez wiele lat, jak i odbudowa dawniejszej świetności.

W podobnie złej sytuacji może znaleźć się lotnisko w Cork, chociaż w tym przypadku, nie ma raczej groźby jego zamknięcia, a to za sprawą większej ilości linii lotniczych, które z niego operują. Zaznaczyć jednak trzeba, że i tu mówi się o możliwości zwolnień pracowników lotniskowych, co może oznaczać, iż pracę straci tam kilkadziesiąt osób.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Cięcia w zasiłku P
CBA zatrzymało Roma
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian