Lotniska są puste, a drogi zakorkowane

Jak podaje Central Statistics Office poprzedni miesiąc charakteryzował się niską ilością podróży lotniczych, a same lotniska, obsłużyły o prawie 90% mniej pasażerów, niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Na trzech największych lotniskach w kraju, czyli Dublinie, Cork i Shannon, liczba pasażerów przewijających się przez terminale spadła z 3 911 133 rok wcześniej do 416 436. Z tego wynika, że mamy do czynienia ze spadkiem ilości pasażerów o 89,4%.

W ujęciu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku ilość pasażerów na wymienionych lotniskach jest o 70,3% niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Niezależnie od spadku podróży lotniczych, rośnie ruch drogowy, co wynika z danych dostarczonych CSO przez Transport Infrastructure Ireland, Road Safety Authority, National Transport Authority oraz Department of Transport, Tourism and Sport. W ostatnim miesiącu ruch drogowy powrócił już właściwie do poziomu sprzed pandemii, a jest porównywalny z tym, jaki obserwowany był w tym samym okresie poprzedniego roku.

Co ciekawe, na irlandzkich drogach jest obecnie więcej przewozów towarowych, niż było rok temu, a dzieje się tak głównie w Dublinie i innych dużych miastach. W pierwszym tygodniu sierpnia nastąpił niewielki spadek ruchu towarowego na wyspie, jednak wyłącznie regionalnego, a obniżka wyniosła 0,2%.

Statystyk Olive Loughnane powiedziała:

– Ten biuletyn pokazuje dane z liczników ruchu z wybranych miejsc w celu zbadania zmian, jakie zaszły w natężeniu ruchu od 1 marca. Ograniczenia Covid-19, miały znaczący wpływ na natężenie ruchu, liczbę podróży środkami transportu publicznego i podróże przez irlandzkie lotniska. Ponieważ ograniczenia się zmniejszają, natężenie ruchu samochodowego w tygodniu kończącym się 8 sierpnia było tylko o 12,6 procent niższe niż w 2019 roku w lokalizacjach regionalnych i 16,3 procent niższe w Dublinie. Liczba podróży pasażerskich w transporcie publicznym dramatycznie spadła od początku kryzysu związanego z Covid-19, a najbardziej ucierpiały podróże kolejowe. Wolumen transportu publicznego odradza się znacznie wolniej niż ruch drogowy.

Z danych wynika również, że ​​łączna liczba podróży autobusowych i kolejowych w tygodniu przypadającym na 12 kwietnia była ponad 10 razy mniejsza niż w pierwszym tygodniu marca.

W lipcu nadal odczuwalny był wpływ kryzysu Covid-19 na sprzedaż nowych licencjonowanych pojazdów i w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku liczba rejestracji nowych samochodów była o 31 867 niższa niż w tym samym okresie 2019 roku, co oznacza spadek o 33,1 proc.

W pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r., na irlandzkich drogach były 84 ofiary śmiertelne, natomiast rok wcześniej w tym samym okresie doszło do 78 wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Polska-IE: Udostępnij
Policjanci złapali
I tak się wszyscy z
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian