Loteria hotelowej kwarantanny

Problemy prawne to główna przeszkoda na drodze do wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny w hotelach i „może stanowić wyzwanie prawne”, powiedział wicepremier Leo Varadkar.

Rząd zaproponował, aby osoby, które przybędą do Irlandii z zagranicy, a nie okażą negatywnego testu PCR w kierunku koronawirusa, poddawane były obowiązkowej kwarantannie hotelowej, za co zapłacą z własnej kieszeni. Tu jednak pojawia się problem natury prawnej, gdyż o ile na kwarantannę trafi osoba zdrowa, a test, jakiemu może poddać się po 5 dniach, potwierdzi, iż nie ma Covid-19, to może się okazać, że kwarantanna, była niepotrzebna lub nawet bezprawna, bo zastosowana wobec osoby zdrowej.

W związku z tym Leo Varadkar spodziewa się, że może to uruchomić lawinę wniosków do sądów, a te, narażać będą państwo na wypłatę wysokich odszkodowań.

Wicepremier Leo Varadkar:

– Można by się spierać – i myślę, że będzie się argumentować, że nakładanie obowiązkowej kwarantanny hotelowej na osoby, które nie mają Covid, jest nieproporcjonalne, gdy nie robimy tego ludziom, którzy mają Covid. W tej chwili w kraju jest wiele osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność Covid i na szczęście żadna z nich nie jest objęta obowiązkową kwarantanną hotelową. W tym miejscu możemy natknąć się na autentyczny problem prawny dotyczący proporcjonalności, ponieważ zdecydowana większość osób podróżujących z zagranicy nie ma Covid. Mają test, który mówi, że nie mają Covid, podczas gdy wiemy, że w Irlandii każdego dnia setki osób uzyskuje pozytywny wynik na obecność Covid i nie poddajemy ich obowiązkowej kwarantannie. To, co zrobiliśmy do tej pory, to ograniczenie podróży międzynarodowych i zamorskich do Irlandii o około 95 procent. Każdy przybywający do tego kraju musi poddać się testowi PCR trzy dni przed przybyciem. Jest w tych testach 98 lub 99 procent zgodności, co jest bardzo dobre. W przyszłym tygodniu spodziewamy się potencjalnego wprowadzenia przepisów dotyczących obowiązkowej kwarantanny hotelowej… Dodajemy też 18 krajów do listy, dla których wymagana będzie obowiązkowa kwarantanna hotelowa, zwiększając ją do 20.

*

Wnioskując ze słów wypowiedzianych przez wicepremiera, uprawnione jest stwierdzenie, że hotelowa kwarantanna będzie wprowadzona lub nie, ponieważ rząd, nadal się waha, a i rozważa możliwe kroki, również prawne, jakie wobec tego zarządzenia prawdopodobnie będą podejmowane. To z kolei jest potwierdzeniem opinii kół opozycyjnych, które uważają, że jasność i przejrzystość przekazu, nie cechuje tego gabinetu, co nawiasem mówiąc, jest zgodne z prawdą.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Polish 2020 GDP cont
Dostawcy kwiatów ma
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian