Londyn zniszczy porozumienie wielkopiątkowe

Brytyjski rząd Brexit planuje bezpośredni atak na porozumienie wielkopiątkowe, powiedział poseł do parlamentu Wielkiej Brytanii Hazzard.

Poseł Sinn Féin Chris Hazzard, powiedział, że plany brytyjskiego rządu dotyczące Brexitu stanowią bezpośredni atak na instytucje polityczne Porozumienia Wielkopiątkowego. 

Hazzard, który jest rzecznikiem ds. Brexitu reprezentującym South Down, powiedział: 

– Najnowsze propozycje rządu brytyjskiego w sprawie Brexitu w Westminsterze, to atak na decentralizację. Plany brytyjskiego rządu, nie tylko podważają praworządność i łamią międzynarodowe porozumienia, ale także podważają Porozumienie Wielkopiątkowe i utworzone przez niego instytucje polityczne. Ustawodawstwo zaproponowane przez Londyn, w celu zniesienia umowy o wystąpieniu i protokołu irlandzkiego dałoby brytyjskim ministrom prawo do wycofania się i odrzucenia demokratycznego mandatu Stormont do wykonywania prawa. Jest to sprzeczne z duchem porozumienia wielkopiątkowego i ma poważne konsekwencje dla jego instytucji, a także innych zdecentralizowanych instytucji w innych miejscach. To absurdalne i groteskowe, gdy rząd brytyjski udaje, że działa w celu ochrony Porozumienia Wielkopiątkowego. Musimy zobaczyć, jak UE i irlandzki rząd staną w obronie umowy o wystąpieniu i protokołu irlandzkiego, naszych porozumień pokojowych i naszych instytucji politycznych.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Letnie temperatury j
Kolejka do pubu