Londyn wstrzymuje prace nad brexitem

Wtorkowy wieczór w Izbie Gmin obfitował w wydarzenia, a seria głosowań brexitowych, dała nam czystszy obraz przyszłości, chociaż ten wciąż daleki jest od jakichkolwiek przewidywalnych wydarzeń.

W pierwszym głosowaniu poprawek do ustawy brexitowej Izba Gmin poparła ustawę, jednak już w następnym zadecydowała, iż odrzuci projekt szybkiej ścieżki legislacyjnej, więc odrzuciła harmonogram prac ustawodawczych, jakie nakreślił Boris Johnson. To natomiast wywołało reakcję premiera Johnsona, który powiedział, że w takim razie, wstrzymuje procedowanie ustawy do chwili, kiedy Bruksela odniesie się do wniosku o przesunięcie terminu wyjścia Królestwa z Unii Europejskiej.

Projekt rządu w sprawie brexitu, co może być dobrym prognostykiem na przyszłość, poparło 329 posłów, a przeciwko było 299 członków Izby Gmin.

Nie do końca wiadomo, jaki był powód przegłosowania tej ustawy, bo można mieć podejrzenia, iż część posłów brytyjskiego parlamentu przestraszyła się zapowiedzi Johnsona, a premier przed serią głosowań zapowiedział, że o ile posłowie odrzucą projekt nowej umowy brexitowej, to rząd wycofa projekt i będzie dążył do wcześniejszych wyborów. Zapowiedź szefa brytyjskiego gabinetu mogła mieć wpływ na decyzję posłów, ale mogła być też wynikiem politycznej gry, by zablokować kolejne posunięcia Johnsona, więc przyjęcie ustawy brexitowej, takim się stało.

Głosując jednak przeciw trzydniowemu procedowaniu ustawy o wyjściu z Unii Europejskiej, Izba Gmin dała wyraźny sygnał, że ma jakieś wątpliwości do jej kształtu, a i chce dogłębnie przyjrzeć się zapisom, a może nawet wprowadzić zmiany.

Po zakończeniu głosowań w Westminsterze, a w chwili kiedy Boris Johnson informował o swoich dalszych planach w sprawie ustawy, padły też słowa, iż gabinet na Downing Street, przyspieszy teraz prace przygotowujące kraj na wyjście z Unii Europejskiej bez umowy.

Bogdan Feręc

Źr: SKY News

Polska-IE
Tsunami głosowań n
To już pewne. W Sha
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish