Londyn w Dublinie
Od lat twierdzę, że Polska nie ma pomysłu na Irlandię, a na dodatek przysyłamy tu osoby, które w mojej ocenie nie mają dokładnej wiedzy o zasadach, jakimi kieruje się tutejszy biznes.
Przykładów jest mnóstwo, ale skupię się na ostatniej wizycie i domagać się będę od przedstawicieli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – PAIH odpowiedzi, jaki jest efekt ich pracy w Dublinie. Otóż całkiem niedawno w stolicy Republiki odbywał się All-Ireland Business Summit 2022, a nasz kraj reprezentowała delegacja PAIH, ściśle rzecz ujmując Zagranicznego Biura Handlowego PAIH z londyńskiego biura.
W szczycie biznesowym udział wzięła także Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej i Jej Ekscelencja Anna Sochańska, co uznaję za krok w dobrym i pożądanym kierunku. Jak widać, czego nawiasem mówiąc, nasza placówka dyplomatyczna nie zauważa, mówię też dobre rzeczy o ambasadzie, a nawet chwalę.
O udziale w All-Ireland Business Summit 2022 Zagranicznego Biura Handlowego z Londynu, nie zostały powiadomione natomiast polskojęzyczne media na wyspie, a o sprawie można było się dowiedzieć po zakończeniu szczytu z facebookowych stron Ambasady RP w Dublinie i PAIH. Na marginesie dodam, iż opis całej imprezy jest bardzo ogólnikowy, a mówi o kilku spotkaniach i promocji Polski.
Więcej w informacji mówi się też o instytucjach, z którymi nasi londyńscy ZBH przedstawiciele odbywali serie rozmów, niż o tym, co zaproponowaliśmy stronie irlandzkiej i w jakich kierunkach toczyła się promocja naszej ojczyzny. To jednak można było pominąć, gdyż o ile ktoś zada sobie trud analizy informacji, zauważy, że nasze wysiłki szły w stronę rozwoju współpracy gospodarczej, czyli też inwestycji, a mam nadzieję, że obustronnych.
Dla mnie ważny jest jednak sam wynik, jaki osiągnął PAIH na All-Ireland Business Summit 2022, więc chciałbym dowiedzieć się w szczegółach, co zaproponowaliśmy Irlandczykom?
Z tym pytaniem, a jednocześnie o perspektywy potencjalnych umów handlowych, zwrócę się w najbliższym tygodniu do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Warszawie, ale też bezpośrednio do londyńskiego biura ZBH. Mam też nadzieję, że dowiem się, dlaczego od przynajmniej 3 lat, nie ma w Irlandii przedstawicielstwa PAIH?
Oczywiście rozumiem, że ostatnie zamknięte zostało za sprawą audycji Studio Dublin, kiedy ujawniliśmy, iż osoby kierujące tym biurem, nie osiągały w swojej pracy specjalnych sukcesów, a i brak im było wiedzy o samej Irlandii, bo to wynikało z mojej rozmowy z ówczesną kierowniczką ZBH w Dublinie. Ta audycja pojawiła się w Radiu Wnet w 2018 roku, a można ją wciąż odnaleźć na stronie www.wnet.fm.
Pozostaję też z nadzieją, że tym razem PAIH odpowie na moje pytania i nie pozostawi ich bez reakcji, bo akurat w tej kwestii będę uparty, czyli będę pytał do skutku.
Bogdan Feręc
Zdj: Facebook Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie