Lokatorzy skorzystaliby na rejestrze czynszów

Minister mieszkalnictwa przewodniczy dysfunkcyjnemu systemowi kontroli czynszów i niedofinansowanej Radzie ds. Najmu Mieszkań.

Najnowszy raport Residential Tenancies Board jest kolejnym dowodem na to, że czynsze w Irlandii wymknęły się spod kontroli, twierdzi socjaldemokratyczny poseł Cian O’Callaghan.

Poseł O’Callaghan, który jest rzecznikiem partii ds. mieszkaniowych, powiedział:

– Do końca 2022 r. czynsze w Irlandii wzrosły o 7,6 proc. rok do roku, a o 6,9 proc. w Dublinie. Średni czynsz za nowy najem wynosi obecnie 1507 euro miesięcznie, co w stolicy wzrasta do 2063 euro miesięcznie. Nic dziwnego, że ceny domów spadają, ponieważ coraz więcej osób zostaje uwięzionych na rynku wynajmu, na którym prawie niemożliwe jest zaoszczędzenie na depozyt. Czynsze w Dublinie rosną teraz w wielokrotności 2-procentowego limitu Rent Pressure Zone. Oczywiste jest, że minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien przewodniczy dysfunkcyjnemu systemowi kontroli czynszów i niedofinansowanej Radzie ds. Najmu Mieszkań. Musimy stworzyć rejestr czynszów, aby nowi najemcy mogli dowiedzieć się, ile płacili ich poprzednicy. Umożliwi im to sprawdzenie, czy pułapy czynszu są odpowiednio stosowane do ich najmu. Obecny nieprzejrzysty system pozwala najemcom zostać oszukanym za każdym razem, gdy przeprowadzają się do domu. Rejestr czynszów przyniósłby bardzo potrzebną przejrzystość irlandzkiemu rynkowi wynajmu.

*

Panie pośle, co mi da, że będę wiedział, ile płacił poprzedni najemca? Czy właściciel domu obniży czynsz? Czy będzie z tego powodu miał wyrzuty sumienia? Nie. Powie, że nie muszę wynajmować tego mieszkania, bo na jego nieruchomość czeka setka innych zainteresowanych, którzy nie będą mu zaglądać w papiery. To zwykła gra pod publiczkę i chcecie jawić się, jako ugrupowanie, któremu zależy na lokatorach. Rejestr, nie jest rozwiązaniem problemu mieszkaniowego.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Photo by Zihao Chen on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Inflacja w czerwcu z
Kolejne unijne podat