Lokalni radni chcą zniesienia części ograniczeń

W szeregach ugrupowań koalicyjnych, zaczyna się słyszeć głosy, że rząd, powinien zastanowić się nad zniesieniem wysokiego stopnia ograniczeń, głównie na poziomach lokalnych.

To nie jest nowe żądanie, ale zaczyna pojawiać się coraz częściej, a płynie z hrabstw, o niskim poziomie zakażeń koronawirusem. Tak dzieje się teraz w przypadku Kilkenny, gdzie radny Fianna Fáil Peter Cleere, wezwał gabinet, aby zniósł zasadę 5 kilometrów i zezwolił na spotkania niewielkich grup osób na wolnym powietrzu. Dalsze utrzymywanie tych rygorów, wszędzie tam, gdzie poziom zakażeń i zachorowań jest niski lub nawet zerowy, może wywoływać duży opór społeczny, więc również łamanie ograniczeń, co z całą pewnością, wpływać będzie na morale mieszkańców.

Radny Cleere stwierdził, że w kraju są hrabstwa, którym udało się prawie całkowicie wyeliminować wirusa ze społeczności, a pozostawiając zakaz podróżowania między powiatami, da się odetchnąć lokalnym społecznościom od obostrzeń.

To nie pierwsze takie wezwanie, bo już wcześniej, chciał takiego rozwiązania poseł niezależny Danny Healy-Rae, który ponad dwa tygodnie temu, na forum Dáil, wzywał premiera Martina, by zniósł ograniczenia w pojedynczych miastach, miasteczkach i na terenach wiejskich.

Wtedy pozostało to bez echa, ale obecnie, kiedy coraz większa ilość lokalnych polityków wysuwa takie żądania, gabinet może przychylić się do tych apeli, więc miejscowo, obniżać poziomy ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Zrujnowany przemysł
AstraZeneca podawana
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian