Lokalizacja pasażerów online, już w przyszłym tygodniu

W środę 26 sierpnia 2020 roku rozpocznie działanie nowy system lokalizacji osób przybywających do Irlandii, a jego wypełnienie i użytkowanie, będzie wymagane.

O nowym systemie lokalizacji pasażerów, który zacznie działać w ramach zabezpieczeń Covid-19 powiedział minister zdrowia Stephen Donnelly, a zaznaczył, że obecny system, w formie papierowej, przejdzie w zasadzie do historii. Co istotne, minister podpisał już w tej sprawie stosowne rozporządzenie, a pasażerowie pojawiający się na wyspie, będą mieli obowiązek wypełnić formularz Covid-19 Passenger Locator Form.

Nowe rozporządzenie dotyczy osób, które przylatywać będą do Irlandii zza oceanu, ale i tych z kontynentu europejskiego i sąsiedniej wyspy, chociaż będą też pewne wyjątki, ale obowiązywać przez krótki czas.

Z słów ministra Donnelly’ego wynika, iż nowy elektroniczny formularz ułatwi śledzenie osób, które po przybyciu na wyspę, powinny się przez 14 dni izolować, ale system pozwoli też na sprawne identyfikowanie kontaktów osoby, która po pojawieniu się na wyspie, wykazywać będzie objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Minister zdrowia przypomniał jednocześnie mieszkańcom Irlandii, iż rząd odradza obywatelom Republiki Irlandii oraz rezydentom podróże zagraniczne, w innych niż istotne sprawy.

Minister Stephen Donnelly:

– Porada dotycząca zdrowia publicznego jest taka, że ​​należy unikać wszelkich nieistotnych podróży zagranicznych, ale rozumiemy, że niektórzy ludzie muszą podróżować z ważnych powodów osobistych i rodzinnych. Zmiana ma na celu ułatwienie tej podróży i ułatwienie wypełnienia formularza lokalizatora pasażerów Covid-19 dla tych, którzy muszą podróżować. Co ważne, wprowadzamy ulepszony system kontaktów z pasażerami, który będzie obejmował wysyłanie ukierunkowanych porad dotyczących zdrowia publicznego za pośrednictwem wiadomości tekstowych. Wypełnienie tego formularza pomaga naszym urzędnikom zdrowia publicznego przeprowadzać dalsze kontrole osób przybywających do kraju. Ułatwia również śledzenie kontaktów w przypadku podejrzenia lub potwierdzonego przypadku Covid-19 podczas podróży statkiem lub samolotem, który wylądował w Irlandii. Rząd nadal zaleca pasażerom przybywającym do Irlandii z krajów spoza zielonej listy, aby ograniczyli swój ruch na 14 dni. Ma to na celu ograniczenie możliwego importu Covid-19 i dalszego przenoszenia choroby do ich rodzin, społeczności i miejsc pracy.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Związek przyczynowo
Błędne koło myśl
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian