Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Lody z owocami, kąpiele błotne i sprytne schronienia

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gdy Irlandię ogarniają wysokie temperatury, pracownicy ogrodów zoologicznych w całym kraju podejmują kroki, by zapewnić swoim podopiecznym komfort i ochłodę.

W tym tygodniu termometry w Irlandii wskazywały nawet 24°C, a synoptycy z Met Éireann zapowiadają słoneczny i upalny weekend, więc kontynuację świetniej pogody. Jednak wysokie temperatury dają się we znaki również zwierzętom z Dublin Zoo i Emerald Park, gdzie pracownicy dbają, aby ich podopiecznie mogli znieść te nietypowe dla Irlandii warunki.

Francesca McAllister z zespołu opiekującego się słoniami w Dublin Zoo opowiada, że niektóre zwierzęta otrzymują specjalne, mrożone przysmaki. Szczególnym powodzeniem cieszą się wśród słoni azjatyckich, czyli trzech samic i samca Aung Bo, który latem przyciąga wielu zwiedzających. Opiekunowie skupiają się na zapewnieniu im ochłody poprzez regularne kąpiele i dostęp do basenu, co zawsze wzbudza duże zainteresowanie publiczności. Pani McAllister podkreśla, że choć słonie w naturze żyją w cieplejszym klimacie, te urodziły się w Irlandii i nie są przyzwyczajone do tak wysokich temperatur, dlatego ważne jest, by miały możliwość wyboru, jak się ochłodzić. Wszystkie zwierzęta mają również dostęp do zacienionych miejsc na swoich wybiegach.

Niektóre zwierzaki, jak wspomniane słonie, dostają owoce zamrożone w dużych blokach lodu. Podczas ich kruszenia mogą się ochłodzić, co stanowi dodatkową atrakcję dla obserwujących. Szympansy zajadają się natomiast mrożonymi lizakami. Orangutany i goryle instynktownie szukają ochłody, wspinając się na drzewa, gdzie mogą poczuć przyjemny powiew wiatru. Okazuje się, że są bardzo inteligentne i potrafią znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z upałem.

Szczególnie widowiskowe są prysznice słoni, urządzane za pomocą armatki wodnej. Po takiej orzeźwiającej kąpieli słonie chętnie tarzają się w piasku i błocie, tworząc naturalną barierę ochronną przed słońcem. Mają również specjalną ścianę z błota, o którą się ocierają, by się dodatkowo schłodzić.

W Emerald Park w Ashbourne również stosuje się mrożone bloki żywności, które szczególnie upodobały sobie duże koty, takie jak tygrysy syberyjskie. Kierownik Zoo Lee Donohue wyjaśnia, że w parku żyje wiele gatunków ssaków i ptaków pochodzących z tropikalnych regionów Afryki Południowej, Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Choć te zwierzęta naturalnie występują w gorącym i suchym klimacie, warunki w Irlandii są dla nich inne, dlatego pracownicy dokładają wszelkich starań, by zapewnić im komfort.

Pan Donohue zauważa, że niektóre zwierzęta, jak surykatki z Namibii czy binturongi, lubią ciepło. Jednak zwierzęta z gęstą sierścią, takie jak owce i alpaki, zostały ostrzyżone jeszcze przed Wielkanocą, by lepiej znosić letnie temperatury. W całym parku zainstalowano systemy zraszające, a wybiegi zapewniają różnorodne zacienienie. Ogrody zoologiczne współpracują również z międzynarodowymi programami hodowlanymi, które dostarczają wytycznych dotyczących tworzenia odpowiednich środowisk dla zwierząt.

Bogdan Feręc

Źr. Independent/Dublin ZOO

Fot. X – Dublin ZOO

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version