Listopad w handlu: Tesco zmierza do mety, debiut Eurospara, nowe koncepty Carrefoura, Stokrotki i Ruchu

Wyjście Tesco z Polski przestało być przedmiotem spekulacji, a stało podmiotem analiz. Eksperci nie mają już wątpliwości, że sieć wycofa się z naszego kraju. Tymczasem konkurenci nie zasypiają gruszek w popiele i zaskakują nowymi formatami. Jak rynek przyjmie pierwszy sklep z szyldem EUROSPAR?

Tesco wycofuje się z Polski

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie trzech lokalizacji Tesco: Gdańsk ul. Cienista; Warszawa ul. Stalowa i Kraków ul. Wielicka. Leroy Merlin jeszcze czeka na decyzję Urzędu. Pisaliśmy również o zakusach Castoramy na lokalizacje po brytyjski detaliście. Wszystkie te ruchy świadczą o jednym: sieć raczej nie uratuje polskiej odnogi biznesu. Sieć redukuje zatrudnienie w magazynach i prawdopodobnie zamknie kolejne placówki.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

To, że Tesco wycofuje się z Polski nie jest żadną tajemnicą. Drastyczne obniżenie wyników i sprzedaży na naszym rynku trwa już od lat i to są rzeczy odnotowane – powiedział w rozmowie z nami Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

EUROSPAR debiutuje w Blue City

PRZECZYTAJ TAKŻE:

SPAR Group planuje zbudowanie w Polsce sieci 400 sklepów w ciągu pięciu lat. Bazą do jej budowania ma być 66 sklepów Piotr i Paweł, które zostaną poddane rebrandingowi i zmienią szyld na SPAR w ciągu 2020 roku. Sieć chce się także rozwijać w oparciu o nowe umowy z niezależnymi detalistami i zostać ogólnopolskim graczem. Firma nie chciała komentować czy prowadzi negocjacje z SPAR Polska odnośnie wchłonięcia sieci ponad 200 sklepów SPAR jako całości.

Czytaj także: Jakimi cenami SPAR chce walczyć o klienta w Polsce?

Przypomnijmy: Spar Group sfinansował biznes w Polsce pożyczką w wysokości 158 mln zł. Na razie na ekspansję (nieruchomości i wyposażenie) w naszym kraju wydano 50 tys. zł, a zobowiązania Piotra i Pawła w naszym kraju to 124,5 mln zł. Spar Group przejął 80 proc. udziałów w sieci Piotr i Paweł za 1 euro. Wszystkie te dane zawarto w sprawozdaniu rocznym The Spar Group z RPA za 2019 rok (kończący się 30 września br).

Nowe koncepty handlowe w natarciu

Przy Marszałkowskiej 87 w Warszawie ruszył pierwszy sklep Carrefour w formacie bio. Jednocześnie jest to 900. sklep sieci. Oferuje 2500 produktów, z czego 80 proc. to produkty bio, pozostałe zaś to produkty dietetyczne i prozdrowotne: bezglutenowe, bezlaktozowe i wegańskie.

Nowy koncept zaprezentowała także sieć Stokrotka. – Stokrotka Optima to test nowej formuły prowadzenia sklepu. Cały czas uważnie obserwujemy to, co się dzieje na rynku oraz szukamy nowych rozwiązań, które będą stanowiły kolejny krok w rozwoju naszej firmy. – mówi Mirosław Wawryszczuk, dyrektor marketingu i sprzedaży, członek zarządu firmy.

Stokrotka Optima ma dedykowaną identyfikację wizualną, co jednak warte podkreślenia, elementy charakterystyczne dla sieci zostały zachowane. Pierwsze sklepy w tej formule zostały uruchomione jako sklepy własne. Powierzchniowo są zbliżone do supermarketów sieci Stokrotka. Różnią się natomiast asortymentem oraz polityką cenową.

Biedronka pochwaliła się z kolei najnowocześniejszą placówką w kraju. Sklep znajduje się na warszawskiej Białołęce, przy ul. Modlińskiej 347. Wyróżniają go proekologiczne rozwiązania technologiczne – m.in. panele fotowoltaiczne, stacja ładowania pojazdów elektrycznych, czy komunikacja marketingowa w sklepie na ekranach LCD zamiast papieru. Będzie to również pierwsza Biedronka w Polsce, w której ruszy samoobsługowy kącik „Kawa i Ciacho”, oferujący szybkie zakupy kawy i dań lunchowych, oraz darmowe wi-fi dla klientów.

Nowego otwarcia potrzebuje Ruch, który poza prasą chce sprzedawać książki, zapiekanki, pączki i gorące napoje. Pierwszy salonik w nowym formacie formacie wizualnym i przestrzennym otwarto w Wyszkowie.

Odbicie Eurocashu

Przychody Grupy Eurocash w trzecim kwartale 2019 r. wyniosły 6,67 mld zł, czyli o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Motorem wzrostu był zarówno znaczący wzrost organiczny w segmencie hurtowym, jak i dalszy wzrost sprzedaży segmentu detalicznego.

– Istotna poprawa rentowności w detalu to głównie efekt wyraźnie lepszych wyników dawnych sklepów EKO oraz sieci Mila. Po okresie integracji przejętych supermarketów z Delikatesami Centrum, która wiązała się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, zaczynamy dostrzegać poprawę ich wyników operacyjnych. Prace integracyjne to bardzo złożony proces i wciąż trwają, ale  idą zgodnie z planem i od nowego roku wszystkie sklepy będą już zarządzane w ramach jednej struktury organizacyjnej – wskazał Jacek Owczarek.

Negocjacje w Kauflandzie

12 listopada we Wrocławiu odbyły się rozmowy przedstawicieli Międzyzakładowej Organizacji Wolnego Związku Zawodowego „Jedność Pracownicza” z zarządem spółki Kaufland Polska Markety. Spotkanie było pokłosiem postulatu, który wysunął związek we wrześniu domagając się wzrostu płac o 800 zł dla każdego pracownika zatrudnionego w sieci. Zarząd Kauflandu zwrócił się z prośbą do związkowców o wyznaczenie jeszcze jednego spotkania w ramach rokowań. Odbędzie się ono 16 grudnia.

Trwa zła passa Intermarche

Sklep Intermarche w Skende Shopping w Lublinie to 9. Placówka sieci, która zamyka swoje podwoje w 2019 roku. W 2018 roku Intermarche zamknęło 22 placówki. Do sieci należy obecnie ok. 200 sklepów.

DlaHandlu.pl>>>

Podziel się:

EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn