Lisa Smith wyląduje dzisiaj w Dublinie

Sympatyzująca z Państwem Islamskim Lisa Smith, dzisiaj wieczorem wyląduje na lotnisku w Dublinie, na co wskazuje zachowanie irlandzkich służb policyjnych, wywiadowczych i polityków.

Wraz z Lisą Smith do Irlandii przyleci jej dwuletnia córeczka, a jak dowiadujemy się z komunikatu służb prasowych irlandzkiego MSZ, po tygodniach negocjacji, zakończono negocjacje z władzami tureckimi, z którymi omawiany był plan powrotu Smith do Irlandii.

Wczoraj na wyspę powróciła grupa urzędników prowadzących rozmowy w tej sprawie, a także członkowie elitarnego oddziału Irish Army Rander Wings.

Na lotnisku czekać ma na Lisę Smith specjalna jednostka antyterrorystyczna Gardy, która przewiezie Irlandkę w miejsce, gdzie po odpoczynku po podróży, składać będzie wyjaśnienia. W tym przypadku są dwie możliwości, ponieważ o ile Lisa Smith dobrowolnie podda się badaniu, traktowana będzie, jako świadek w sprawie, a jeżeli odmówi dobrowolnego składania zeznań, wtedy zastosowany ostanie wobec niej areszt. O ile Smith odmówi składania zeznań, wtedy bez postawienia zarzutów w areszcie przebywać będzie mogła trzy dni, natomiast w tym czasie, trzeba będzie postawić jej akt oskarżenia, gdyby śledczy powzięli przekonanie, iż Irlandzka może być zagrożeniem dla kraju lub osób w nim mieszkających, albo miała związek z działaniami Państwa Islamskiego.

Władze bezpieczeństwa dodają do tej informacji, że właśnie przesłuchanie Lisy Smith będzie kluczowym działaniem służb policyjnych i wywiadu wojskowego, by ustalić, czy pochodząca z Dundalk w Irlandii kobieta, wspierała ISIS i brała udział w poczynaniach tej organizacji.

Na całej trasie z lotniska do miejsca tymczasowego pobytu, Lisie Smith towarzyszyć będą policjanci i członkowie Ranger Wings, którzy obejmą też ochroną teren, gdzie zakwaterowana zostanie kobieta i jej dziecko. W chwili, gdyby okazało się, że Smith postawione zostaną zarzuty karne, jej córeczka trafi pod opiekę rodziny Irlandki, co ta zadeklarowała już wcześniej, podczas licznych rozmów z policjantami. Również w trakcie przesłuchań dwulatką zajmować się będzie rodzina Lisy Smith, by zminimalizować stres dziecka.

Niezależnie od formy przesłuchania i jego wyniku, Garda sporządzi dokumentację dla prokuratury, a to ta podejmie decyzję, o dalszych losach Lisy Smith. Prokurator na podstawie zgromadzonych dokumentów zadecyduje, czy Lisa Smith stanie przed sądem, jako oskarżona w sprawie o podłożu terrorystycznym, czy może zostanie zwolniona i będzie mogła zamieszkać w Irlandii, jako wolny obywatel.

W tej kwestii wypowiedział się również premier Leo Varadkar, który zapewnił, iż Lisa Smith, może liczyć na wsparcie swojego kraju, także samo, jak jej córeczka.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/DFA

Podziel się:

Statement from FF Sp
Powstanie most krwaw
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn