Linie lotnicze mają odczuwać wzrost ruchu

Agencja ratingowa Moody’s uważa, że ten rok będzie korzystny dla linii lotniczych, więc stanie się rokiem silnego wzrostu ruchu pasażerskiego.

Moody’s twierdzi, że tak stanie się już w miesiącach letnich, gdyż znacznie więcej osób zdecyduje się na wakacyjny wypoczynek, co w konsekwencji będzie przyczynkiem do stałego zwiększania ilości pasażerów na pokładach samolotów. Już od świąt wielkanocnych ruch na europejskim niebie powinien zacząć wzrastać, dodaje Moody’s, a wiązać się ma ze znoszeniem ograniczeń w ramach Covid-19, programu szczepień i nabywania odporności. Zwiększyć mają się również podróże służbowe, gdyż firmy w Europie, zaczną odbudowywać swój potencjał, a to oznaczać może poszukiwanie nowych kontrahentów i firm kooperujących w całej Unii Europejskiej. To z kolei może zwiększyć ruch pasażerski w drugiej połowie tego roku, uważa Moody’s.

Unia Europejska i Wielka Brytania przygotowują się też do przywrócenia zasady sprzed pandemii, więc 80% przydzielonych miejsc starów i lądowań, będzie musi być wykorzystana, aby utrzymać kwoty tzw. slotów. Moody’s jest przekonany, że te powracające wzorce, nie wpłyną w istotny sposób i tylko czasowo na ogólny wynik finansowy firm przewozowych, więc te, nie będą tracić swoich slotów. Wg agencji ratingowej, zmiany w zakresie przydzielania slotów i ich wykorzystania, a chodzi tu o łagodzenie zasad, mogą się pojawić, ale tylko w przypadku, gdyby wracały ograniczenia dotyczące podróżowania. To jednak wydaje się obecnie mało prawdopodobne, bo kraje turystyczne, rezygnują z wielu zasad lotniskowych, które obowiązywały w pandemii, co ma ułatwić podróże turystyczne.

Ogólnie perspektywy, jakie przedstawia Moody’s są dobre, podobnie jak korzystne sygnały napływają z poszczególnych linii lotniczych, które też spodziewają się tegorocznego odbicia, po miesiącach zastoju.

Bogdan Feręc

Źr: Moody’s

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd zatwierdził p
Inflacja kosztować
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська