Limity HAP powinny być zmienione

W odpowiedzi na opublikowany raport ESRI, rzecznik finansów Partii Pracy Ged Nash powiedział, że rząd musi zrewidować limity HAP w świetle obecnego kryzysu kosztów utrzymania. 

Poseł Nash powiedział, że zamiast słów współczucia nadszedł czas na realne działania rządu na rzecz najemców i tych, którzy odczuwają ciężar kryzysu mieszkaniowego.

Zastępca Nash uznał:

– Raport opublikowany przez ESRI wymaga dokładnej lektury i jasne jest, że muszą nastąpić zmiany strukturalne, aby wesprzeć ludzi uwięzionych na toksycznym rynku najmu prywatnego. Laburzyści od dawna wzywali do zrewidowania ograniczeń programu HAP w świetle kryzysu związanego z kosztami życia. Rzeczywiście, program nie był aktualizowany od 2017 r. i wszyscy jesteśmy zbyt świadomi gwałtownego wzrostu kosztów wynajmu w ciągu ostatnich pięciu lat. Z opublikowanego raportu jasno wynika, że ​​istnieje pewna liczba najemców o niskich dochodach, którzy nie otrzymują wsparcia socjalnego i są to grupy, dla których przystępność cenowa jest wyzwaniem. Musimy zobaczyć ukierunkowane działania rządu, takie jak rozszerzenie programu kwalifikowalności dochodów, obiecanego w rządowym planie Mieszkania dla Wszystkich. Chociaż został on oznaczony jako kompletny w sprawozdaniu z postępów, jest kompletny tylko dlatego, że został przedstawiony na stole ministra. Rzeczywistość jest taka, że leży on na biurku ministra i zbiera kurz. Minister musi teraz zająć się tym problemem. Odpowiadając na raport, Partia Pracy proponuje również system National Differential Rent zamiast obecnego zdecentralizowanego systemu obowiązującego w różnych regionach w całym kraju, ponieważ istnieją duże różnice w tym, ile ludzie płacą. Potrzebujemy bardziej spójnego, responsywnego systemu wsparcia mieszkaniowego dla ludzi. Raport pokazuje, w jaki sposób przeprowadzka z bezpośredniego budynku komunalnego i mieszkań ABH naraziła osoby o niskich dochodach na niepewność prywatnego sektora najmu i gwałtowny wzrost czynszów. Mam szczerą nadzieję, że ten raport będzie sygnałem ostrzegawczym do wprowadzenia natychmiastowych zmian, które można wprowadzić, takich jak rewizja limitów HAP i podniesienie kryteriów kwalifikowalności dochodów, a także wsparcia władz lokalnych w bezpośredniej budowie i rozszerzeniu programu najmu oraz kosztów.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Ged Nash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister Collins zap
Opłaty autostradowe
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська